Pondelok17. jún 2024, meniny má Adolf, zajtra Vratislav

Nezvratný dôkaz o škodlivosti pasívneho fajčenia: Poškodzuje tepny detí!

Dym z cigariet musia dýchať aj deti, ktorým veľmi škodí.
Dym z cigariet musia dýchať aj deti, ktorým veľmi škodí. (Zdroj: photl.com)

Pasívne fajčenie spôsobuje u detí trvalé poškodenie tepien a zvyšuje riziko, že v dospelosti dostanú infarkt či mozgovú porážku. Vyplýva to z dnes zverejnenej medzinárodnej štúdie, o ktorej informovala agentúra Reuters.

Výsledky výskumu podporujú kampane za zákaz fajčenia v súkromných automobiloch a domovoch.

Čo spôsobuje?

Vedúca štúdie, Seana Gallová z Tasmánskej univerzity, v časopise European Heart Journal uviedla, že pasívne fajčenie vedie k zhrubnutiu stien tepien detí a ich predčasné zostarnutie o vyše tri roky. To následne zvyšuje riziko výskytu infarktu a porážky v neskoršom veku. Rodičia alebo tí, ktorí rozmýšľajú, že sa nimi stanú, by podľa nej mali prestať fajčiť - čo by prospelo ich vlastnému zdraviu i zdraviu ich detí v budúcnosti.

Štúdia sledovala vyše 3700 fínskych a austrálskych detí vo veku od troch do 18 rokov. K zdravotnému poškodeniu detí dochádzalo, ak doma fajčili obaja rodičia. Hrúbku špecifických vrstiev na povrchu steny tepny (IMT) merali ultrazvukom. Rozdiely v IMT - 0,015 milimetra - u detí, ktorých rodičia fajčili, boli viditeľné aj po 20 rokoch, keď už deti dospeli.

Keďže deti fajčiacich rodičov v dospelosti tiež často fajčia a majú tendenciu mať nadváhu, majú často zvýšené riziko srdcových chorôb, k čomu prispieva aj ich pasívne fajčenie v detskom veku.

Treba obmedziť pasívne fajčenie

Závery štúdie podľa vedcov ukázali, že obmedzenie pasívneho fajčenia u detí musí byť prioritou verejného zdravia.

"Legislatíva môže zredukovať vystavenie pasívnemu fajčeniu a zákaz fajčenia na verejných miestach obmedziť hospitalizácie s kardiovaskulárnymi a respiračnými chorobami," napísali vedci a dodali, že zákaz fajčenia v autách s deťmi by tiež mal významný pozitívny dopad.

Spojené štáty americké, Austrália a Kanada už zakázali fajčenie v autách, ktorými cestujú aj deti, a Británia minulý mesiac oznámila, že tento zákaz čoskoro zavedie.

Zabíja deti

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je pravidelne vystavených pasívnemu fajčeniu doma asi 40 percent všetkých detí a práve u detí dochádza k asi tretine úmrtí, ktoré možno zdôvodniť pasívnym fajčením. Vlastné fajčenie každoročne zabíja šesť miliónov ľudí a ďalších 600.000 každý rok zomiera na následky vystavenia fajčeniu druhých.

Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9