Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Slepota kvôli mobilu? POZOR, je to realita

(Zdroj: GettyImages)

Dočasná slepota vďaka smartfónu je krátkotrvajúca strata zraku pozeraním sa na telefón v tmavej miestnosti. Môže sa to zdať znepokojujúce, ale tento jav je väčšinou neškodný a zrak sa zvyčajne obnoví do niekoľkých minút.

Predstavte si situáciu: ležíte v posteli, čítate si na svojom smartfóne a zrazu stratíte zrak na jedno oko. Znie to strašidelne, však? Tento fenomén, známy ako dočasná slepota, môže byť v prvý moment desivá, ale našťastie nie je dôvod na paniku, píše sa na healthline.com. Poďme sa pozrieť na to, čo tento jav spôsobuje a ako mu predísť.

Aké sú jej príčiny?

Slepota vďaka mobilnému telefónu nastáva, keď sa pozeráte na jasnú obrazovku telefónu v tmavej miestnosti, pričom jedno oko je zakryté vankúšom alebo prikrývkou, napríklad pri tom, ako ležíte v posteli. Tento jav sa objavuje preto, že jedno oko je prispôsobené na svetlo z obrazovky, zatiaľ čo druhé je prispôsobené na tmu. Keď vypnete obrazovku, oko, ktoré videlo svetlo, potrebuje nejaký čas na prispôsobenie sa tme. Normálny zrak sa zvyčajne obnoví do niekoľkých minút. V niektorých prípadoch môže strata zraku trvať až 10 - 15 minút, kým sa úplne obnoví.

Aké sú možné komplikácie?

Aj keď môže byť zmena zraku znepokojujúca, tento druhslepoty” nie je spojený s vážnymi komplikáciami. Avšak časté pozeranie na obrazovky môže viesť k suchým očiam. Ak sú vaše oči suché a nepríjemné, môžete vyskúšať aplikovať umelé slzy na udržanie vlhkosti očí. Slepota mobilného telefónu zvyčajne nevyžaduje lekársku pomoc. Ak sa však zrak neobnoví po niekoľkých minútach alebo ak máte ďalšie príznaky, ako náhlu bolesť oka, mali by ste vyhľadať lekára.

Ako proti tomu bojovať?

Prevencia je jednoduchá. Aby ste predišli slepote spôsobenou smartfónom, uistite sa, že obidve oči sú vystavené svetlu z telefónu rovnomerne, keď sa pozeráte na telefón v tmavej miestnosti, píše sa na healthline.com. Ak máte pocit, že svetlo z telefónu ovplyvňuje váš spánok, môžete znížiť jas obrazovky alebo úplne sa vyhnúť používaniu telefónu v spálni.

Hoci tento stav nie je spojený s dlhodobými komplikáciami, pravidelné pozeranie na obrazovky bez prestávok môže viesť k suchým očiam a nepohodliu. Preto je dobré dodržiavať pravidlo 20-20-20: každých 20 minút sa pozrite na niečo vzdialené 20 stôp (asi 6 metrov) na 20 sekúnd.

Viac o téme: ZrakSlepotaStrata zrakuDocasna slepota
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9