Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

5 dôvodov, prečo MUSÍTE ísť na dovolenku: Čo s vami spraví pobyt pri mori!

(Zdroj: GettyImages)

Blíži sa čas dovoleniek a zatiaľ, čo mnohí preferujú krásy našej prírody a vôňu lesov, iní sa nevedia dočkať, kedy si ľahnú na lehátko na slnkom zaliatej pláži. Dovolenku, nech je hocikde, berieme ako psychohygienu, čas, kedy môžeme úplne vypnúť a nik nás nesmie otravovať.

Ak sa však tento rok chystáte k moru, vedzte, že okrem vašej mysle si oddýchne i vaša fyzická schránka. V čom spočívajú benefity dovolenky pri mori?

Morská voda

K moru ľudia chodia, aby si oddýchli, načerpali novú energiu, opálili sa a zažili nové zážitky. Avšak poteší vás, že morská voda ponúka nášmu telu blahodarné účinky. Tie pocítia najmä ľudia, ktorí majú kožné problémy. Podľa Medical News Today morská voda môže pomôcť i so zápalmi na koži, praskaním, so suchou či svrbivou pokožkou. Morskú vodu si pochvaľujú i pacienti s psoriázou, ktorým môže aspoň krátkodobo uľaviť od príznakov.

Plávanie

V mori či v bazéne, efekt je rovnaký. Benefity plávania sú rôzne -  zlepšuje kardiovaskulárne zdravie, pomáha udržiavať optimálnu kondíciu, má pozitívny vplyv na flexibilitu, silu či vytrvalosť. Je to taktiež vhodná forma pohybu pre deti, ktoré bežné športy nebavia. S tým sa spájajú aj vodné športy, ktoré na Slovensku nie sú dostupné.

Strava bohatá na ryby

K spoznávaniu nového kúta sveta neodmysliteľne patrí i miestna kuchyňa. Pobyt pri mori je takmer nemožné predstaviť si bez miestnych špecialít, ktoré často obsahujú ryby či iné morské plody. Na Slovensku sa ryby v popularite ešte stále nemôžu porovnávať s iným mäsom. Takže okrem toho, že si pochutíte, prekvapíte svoje telo dávkou vitamínov a minerálov, ktoré chutné rybie mäso obsahuje.

Opaľovanie

Vylihovanie na pláži je často hlavným bodom programu každej dovolenky. A okrem krásnej snedej pokožky poskytuje aj iný benefit, a to vitamín D, ktorý je dôležitý pre zdravie kostí a imunity. Všetkého však veľa škodí a na to by ste mali myslieť aj pri opaľovaní. Nie nadarmo sa hovorí, že slnko pri mori je agresívnejšie. Či už sa opaľujete, alebo kúpete v mori, vždy by ste mali myslieť na zdravie svojej pokožky a používať opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom.

Piesok

Pedikúra zadarmo, hoci nie v tom pravom zmysle. Pieskové pláže lákajú svojim vzhľadom a mnohí ich preferujú pred kamienkovými plážami. No zamilujete si ich aj z iného dôvodu - piesok je výborným prírodným exfoliantom a odlupuje z tela odumreté kožné bunky. Odumretá pokožka často spôsobuje upchatie pórov, čo vedie k vzniku pupienkov a čiernych bodiek. Prírodný peeling dokáže udržať pokožku zdravú, čistú a omladenú. Ak sa však budete prechádzať po pláži, dajte si pozor na rozhorúčený piesok či nebezpečné odpadky, ako je sklo, ktoré tam pred vami mohli zanechať nezodpovední dovolenkári.

Viac o téme: MoreDovolenka pri moriMorska voda
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9