Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

TAKTO môžete zatočiť so zväčšenou prostatou bez liekov a operácie!

(Zdroj: GettyImages)

Ako mužské pohlavie starne, je bežné, že u neho skôr či neskôr dôjde k zväčšeniu prostaty. Ide o takzvanú hyperpláziu, ktorá spôsobuje problémy s močením. Liečba závisí od symptómov postihnutého, ale dá sa vyriešiť aj bez pomoci liekov a operácie.

Tento neduh postihuje najmä mužov od 50 rokov a pribúdajúcim vekom sa ich počet zvyšuje. „Najmenej polovica pacientov však nemá vôbec žiadne príznaky a zvyčajne si ich stav nevyžaduje liečbu,“ konštatoval pre portál livestrog.com urológ Don Arnold. Ako dodal, mnoho miernych symptómov, ako je častá alebo naliehavá potreba močiť, sa dá zvládnuť bez liekov alebo operácie.

Príznaky zväčšenej prostaty

Symptómy zahŕňajú:

- potreba často alebo urgentne močiť

- častejšie nočné návštevy toalety

- ťažkosti so spustením alebo zastavením močenia

- problémy s úplným vyprázdnením močového mechúra

- bolesť pri močení alebo po ejakulácii

- zmeny vo farbe alebo vôni moču

Mnohokrát sa tieto príznaky dajú zvládnuť prírodnými prostriedkami. Čo teda na zväčšenú prostatu zaberá?

1. Jedzte rastlinnú stravu

„Najlepšia strava pre zväčšenú prostatu je tá rastlinná,“ uviedla pre livestrong.com odborníčka na funkčnú medicínu Elizabeth Swenorová. Podľa nej, obmedzenie konzumácie mäsa, najmä toho červeného, je skvelou terapiou, ako znížiť rast tejto žľazy. Muži by mali do svojho jedálnička zaradiť viac ovocia a zeleniny. Napríklad brusnice majú vysoký obsah antioxidantov a znižujú oxidačný stres buniek. Sú tiež bohaté na vlákninu, ktorá bojuje so zápalom. Mali by tiež jesť viac:

- červenej fazule

- artičokových srdiečok

- bobulí

- sušených sliviek

- jabĺk

- banánov

- čerešní

- sójových výrobkov

2. Skúste meditáciu

Ak ste niekedy museli vystupovať na pódiu, viete, že úzkosť môže zvýšiť nutkanie na močenie. Ak už trpíte príznakmi, ako je nočné močenie či neustále návštevy záchoda, stres môže tieto stavy ešte viac zhoršiť. „Relaxačné techniky, hlboké dýchanie či meditácia, môžu s týmto problémom pomôcť,“ konštatoval urológ Pedro Maria. Dokonale uvoľnia telo a vy prestanete mať problémy na toalete.

3. Pridajte cvičenie

Pridajte do svojho denného režimu aj fyzickú aktivitu. Cvičte aspoň 30 minút denne päť dní v týždni. Kráčajte, zdvíhajte činky, posilňujte svoje jadro, doprajte si aj mierne kardio.

4. Vylaďte svoje kúpeľňové návyky

Jedným z najjednoduchších spôsobov ako zmenšiť prostatu, je zmeniť niektoré návyky v kúpeľni. Choďte sa vymočiť hneď, ako pocítite potrebu ísť na toaletu a vyprázdnite celý močový mechúr. Držte sa týchto rád a pôjde vám to ľahšie.

- Pred močením sa čo najviac uvoľnite.

- Neponáhľajte sa, doprajte si dostatok času v kúpeľni.

- Zvážte sedenie na toalete namiesto státia.

- Zapnite kohútik alebo si predstavte tečúcu vodu.

- Myslite na iné veci počas močenia, lepšie vás to uvoľní.

- Skúste dvojité vyprázdňovanie. Vymočte sa čo najviac, na chvíľu sa uvoľnite a potom znova pustite.

5. Skontrolujte svoje lieky

Niektoré lieky, vrátane niektorých antihistaminík a dekongestantov, môžu ovplyvniť nutkanie na močenie a zhoršiť príznaky zväčšenej prostaty. Porozprávajte sa so svojím lekárom, či nejaké voľnopredajné medikamenty alebo tie, ktoré užívate na predpis, nezhoršujú vaše príznaky.

6. Sledujte, čo a kedy pijete

Všetky tekutiny, ktoré sa dostanú do vášho tela, musia nakoniec vyjsť aj von. Preto by ste mali mať prehľad o tom, čo cez deň vypijete. Kofeín aj alkohol podnecujú obličky k tvorbe moču, čo zvyšuje počet výletov na toaletu. Obmedzte príjem tekutín pred spánkom, nebudete musieť v noci toľko vstávať.

Kedy navštíviť lekára?

Porozprávajte sa so svojím lekárom o akýchkoľvek problémoch, ktoré zažívate pri močení, pretože môžu existovať iné základné príčiny, ktoré je potrebné liečiť. Ak nedokážete vykonávať malú potrebu, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Viac o téme: ProstataMocenieZvacsena prostataZmensenie prostatyNutkanie na mocenie
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9