Streda12. jún 2024, meniny má Zlatko, zajtra Anton

Vyžeňte toxíny von z tela: Týchto 8 potravín pečeň dôkladne prečistí

(Zdroj: GettyImages)

Ide o jeden z kľúčových orgánov v ľudskom organizme. Odstraňuje škodlivé látky, čistí krv, tvorí žlč, reguluje metabolizmus. Keď nie je pečeň v poriadku, telo trpí a dáva to patrične najavo.

Nachádza sa v pravej hornej časti brucha. Keďže nebolí, zistiť, že s ňou niečo nie je v poriadku, nie je ľahké. Prejavy chorej pečene môžu byť rôzne, od nadúvania, plynatosti, zápchy, cez únavu, náladovosť a vysoký krvný tlak. Spúšťačom môže byť obezita, fajčenie, alkohol, užívanie určitých liekov, autoimunitné ochorenie a zle zvolený jedálniček. Už nespočetnekrát sa však dokázalo, že práve vyvážená a pestrá strava prospieva telu mnohými spôsobmi. Ak sa k tomu pridá zdravý životný štýl, nie je dôvod, aby pečeň človeka nebola zdravá. Ktoré potraviny sú obzvlášť dobré na jej regeneráciu?

1. Strúčik cesnaku pred raňajkami

Cesnak pomáha pri regenerácii pečene. Keď teda chcete optimalizovať jej funkciu a schudnúť, pred raňajkami zjedzte jeden strúčik. Ak sa obávate zápachu z úst, požujte po jeho konzumácii trochu čerstvej mäty. Kombinácia alicínu a selénu, ktoré sa v ňom nachádzajú, je ideálna na regeneráciu a prečistenie tohto dôležitého orgánu.

2. Jeden grapefruit denne

Vďaka vysokému obsahu vitamínu C a antioxidantov je možné, že konzumácia grapefruitu denne prispieva k zdraviu pečene. Aj preto niektorí pijú čerstvú grapefruitovú šťavu na raňajky.

3. Káva alebo zelený čaj

Na raňajky pite zelený čaj a striedajte ho s kávu. Nepoužívajte však žiaden cukor alebo iné sladidlá. Tieto nápoje obsahujú katechíny a polyfenoly, antioxidačné látky, ktoré regenerujú pečeň.

4. Avokádo

Vďaka obsahu rastlinného tuku je avokádo veľmi zdravou potravinou. Nájdeme v ňom aj omega-3 mastné kyseliny, ktoré prospievajú pečeni aj celému telu. Okrem toho stimulujú produkciu glutatiónu, hlavného antioxidantu v bunkách. Hrá úlohu pri biotransformácii určitých látok v pečeni. Deje sa to skôr, ako sa stanú súčasťou žlče.

5. Pohánka

Pohánka je jednou z najvýživnejších obilnín. Je to prirodzený zdroj energie, bielkovín a esenciálnych aminokyselín. Môžete ju jesť ako prílohu, alebo z nej vyrobiť chlieb a rôzne dezerty.

6. Artičok

Artičok patrí k najlepším druhom zeleniny, ktoré liečia pečeň a žlčník. Zvyšuje tvorbu žlče a jej vylučovanie. Jeho konzumácia detoxikuje tento dôležitý orgán, zabraňuje ukladaniu cholesterolu v cievach.

7. Kurkuma

Kurkuma je korenie, ktoré vďaka obsahu kurkumínu napomáha regenerácii pečene a prispieva k celkovému zdraviu. Môžete ju pridať do ryže alebo ňou posypať mäso.

8. Prostriedok z cvikly a hrozienok na regeneráciu pečene

Chcete si zregenerovať pečeň? Pripravte si tento nápoj.

Ingrediencie
- 2 ½ šálky vody
- 2 ½ šálky repy
- ½ šálky hrozienok
- šťava z 2 citrónov

Najprv priveďte vodu do varu. Potom repu nakrájajte na malé kocky. Keď zovrie, odstráňte vodu z ohňa. Pridajte hrozienka a repu, hrniec prikryte a nechajte 45 minút chladnúť. Následne obsah hrnca dajte do mixéra a dobre rozmixujte, kým nedosiahnete hladkú, krémovú konzistenciu. Pridajte citrónovú šťavu do zmesi a trochu premiešajte. Pite s mierou, ako súčasť vyváženej stravy.

Zdravá pečeň

Vyvážená a pestrá strava s nízkym obsahom nasýtených a trans-tukov, spolu s pravidelným fyzickým cvičením a inými správnymi návykmi životného štýlu prospieva zdraviu pečene a iných orgánov v tele. Samozrejme, je viac než vhodné vzdať sa škodlivých návykov, ako sú fajčenie a pitie alkoholu.

Viac o téme: CesnakGrapefruitCviklaKurkumaKavaPecenAvokadoZeleny cajZdrava pecenDetoxikaciaArticokPohanka
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9