Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Nenápadný ničiteľ: Populárny letný drink vám môže skynožiť zuby

(Zdroj: GettyImages)

Schladí, osvieži, no môže i uškodiť. Voda s citrónom alebo citronáda, ako sa jej zvykne hovoriť, je spôsob, ako môžeme nášmu telu nenápadne podstrčiť dávku vitamínov. A vďaka tomu, že nám chutí, ľahšie dosiahneme i potrebnú dávku hydratácie, ktorú naše telo potrebuje. No znova platí, že všetkého veľa škodí.

Citrusové ovocie, vrátane citrónov, má viaceré prínosy pre zdravie človeka. Citróny sú dobrým zdrojom vitamínu C, ktorý podporuje imunitu. Hoci je citronáda práve pre svoje dobré vlastnosti ospevovaná, podľa ústneho chirurga Andreja Bozica sú s ňou spojené i riziká. "Citrónová šťava má pH približne 2, čo je veľmi kyslé. Táto kyslosť môže narušiť sklovinu na zuboch, čo je tvrdá ochranná vonkajšia vrstva," vysvetlil lekár pre portál Mirror a varuje, že nezvratné poškodenie spôsobené eróziou skloviny môže otvoriť dvere množstvu problémov so zubami. "Keď sa sklovina opotrebuje, už nedorastie. Zuby sa stávajú náchylnejšie na vznik kazov a poškodenie," dvíha varovný prst Bozic.

Sklovina slúži ako prvá línia ochrany našich zubov pred škodlivými baktériami a látkami. Keď je táto bariéra narušená, mäkší dentín pod ňou sa odhalí, čo vedie k potenciálnym problémom, ako sú:

  • Zvýšená citlivosť - "Ľudia často pociťujú zvýšenú citlivosť na horúce a studené jedlá a nápoje, keď je ich sklovina narušená," poznamenáva Bozic.
  • Vyššie riziko vzniku zubného kazu - "S menšou ochranou sú vaše zuby náchylnejšie na vznik zubného kazu," pokračuje.
  • Estetické problémy - "Erodovaná sklovina môže viesť aj k zmene farby a žltkastému vzhľadu zubov," upozorňuje lekár.

Ako môže citrónová voda škodiť

Hoci mnohí radi začínajú svoj deň osviežujúcim pohárom citrónovej vody v domnení, že ide o zdravý zvyk, v skutočnosti by to mohlo zubom podľa chirurga škodiť. "Kľúčovými faktormi pri erózii skloviny sú frekvencia a trvanie vystavenia kyseline. Popíjanie citrónovej vody počas celého dňa alebo jej ponechanie v ústach môže poškodenie zosilniť,” objasnil Bozic. Avšak poteší vás, že obľúbeného nápoja sa nemusíte vzdať úplne. "Používanie slamky môže znížiť kontakt medzi kyslou citrónovou vodou a zubami, čo pomáha predchádzať erózii skloviny,” vysvetlil lekár, podľa ktorého by ste si mali ústa po vypití citronády opláchnuť čistou vodou.

Viac o téme: ZubySklovinaCitronova vodaVoda s citronomCitronadaPoskodenie skloviny
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9