Sobota27. apríl 2024, meniny má Jaroslav, zajtra Jarmila

Neuveriteľný efekt dvoch známych antioxidantov: Zázrak, ktorý sa ukrýva v týchto potravinách!

Ilustračné foto: Gettyimages.com Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto: Gettyimages.com (Zdroj: gettyimages.com)

Alzheimerova choroba je neliečiteľné ochorenie, vedci však neúnavne hľadajú prostriedky, ktoré by ochorenie mozgu spomalili alebo zvrátili. Z najnovšieho experimentu na myšiach vyplynulo, že prvé prejavy ochorenia by mohla zastaviť aj špeciálna diéta.

Ukazuje sa, že zlúčeniny obsiahnuté v určitých potravinách by mohli mať pozoruhodnú schopnosť potláčať prejavy neurodegeneratívneho procesu pri Alzheimerovej chorobe. Zo štúdie zverejnenej v magazíne Journal of Biological Chemistry vyplynulo, že antioxidačné rastlinné zlúčeniny u myší dokázali obnoviť pamäťové schopnosti.

Čítajte viac: Legendárna posvätná bylina zo slnečných svahov udivuje: Blahodarný vplyv na mozgové bunky!

Či by mal podobný experiment úspech aj v prípade testovania na ľuďoch, to vedci netušia, ale závery výskumu predstavujú nádej, že bežne dostupné prostriedky by mohli zmierňovať prejavy nezastaviteľnej choroby. Minimálne by mohli byť súčasťou širšej prevencie Alzheimerovej choroby.

„Zázračné“ rastlinné zložky?

V rámci experimentu vedci bližšie preskúmali účinky dvoch zložiek – epigalokatechínu-3-galátu, ktorý sa nachádza v zelenom čajikyseliny ferulovej nachádzajúcej sa v mrkve, rajčinách, ryži, pšenici a ovse, ktoré počas troch mesiacov pridávali myšiam do stravy. Niektoré zo zvierat dostávali obe zložky, niektoré len jednu a časť z nich iba placebo.

Kyselina ferulová sa nachádza aj v rajčinách a mrkve. Foto: Gettyimages.com
Zobraziť galériu (2)
Kyselina ferulová sa nachádza aj v rajčinách a mrkve. Foto: Gettyimages.com  (Zdroj: gettyimages.com)

Po uplynutí troch mesiacov u myší testovali pamäťové schopnosti v špeciálnom bludisku v tvare Y. Zdravé myši zvyknú dôkladne preskúmať každé rameno bludiska, kým nájdu cestu von alebo potravu, ale choré myši majú problém orientovať sa v priestore a zapamätať si miesta, ktoré už preskúmali.

Na prekvapenie vedcov, myši, ktoré konzumovali stravu s epigalokatechínom-3-galátom a kyselinou ferulovou, dokázali nájsť cestu z bludiska opäť! Výskumníci predpokladajú, že zlúčeniny mohli u myší eliminovať oxidačný stres a zápalové procesy v mozgu, ktoré sú podkladom pre tvorbu a hromadenie amyloidných plakov pri Alzheimerovej chorobe.

Viac o téme: ZeleninaZelený čajAlzheimerova choroba
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9