Hormón, ktorý telo pomáha udržať mladé: Máte ho dostatok?

20.01.2019

Jeden z najdôležitejších návykov, aké by ste si v živote mali vypestovať, je dostatok pohybu. S jeho pomocou totiž telu zabezpečíte prísun dôležitého hormónu, ktorý vzniká pri fyzickej aktivite. Poznáte účinky irisínu na mozog a kosti?

Pri pohybovej aktivite vzniká irisín, tzv. hormón športu, ktorý má potenciál chrániť mozog pred vznikom Alzheimerovej choroby, referuje nový výskum opísaný v magazíne Nature Medicine. Pravidelné cvičenie je aj preto jedným z účinných spôsobov, ako si zachovať dobré duševné zdravie až do vysokého veku.

Čítajte viac: Tajný spúšťač ochorenia, ktoré pozvoľna vykráda mozog? Tohto obyvateľa má v tele každý z nás!

Vedci zistili, že ľudia s diagnostikovanou Alzheimerovou chorobou mali zníženú hladinu irisínu v tele. Hormón produkuje svalové tkanivo, odkiaľ sa ďalej vstrebáva do krvi. Keď vedci urobili pokus na myšiach, ktorým zablokovali produkciu irisínu v tele, organizmus zvierat nebol schopný zužitkovať výhody cvičenia v prospech mozgovej aktivity.

Podľa výskumníkov budú možno jedného dňa dostávať ľudia s demenciou lieky, ktorých účinkom bude zvýšenie hladiny irisínu v tele, resp. navodenie podobného stavu, aký nastáva po cvičení.

Ovplyvňuje aj pevnosť kostí

Podľa dávnejších výskumov je tiež irisín kľúčovým hormónom ovplyvňujúcim hustotu kostnej hmoty. Ako vyplýva zo štúdia zverejnenej v magazíne Cell, priaznivo ovplyvňuje nielen kognitívne schopnosti a spaľovanie tuku, ale tiež pevnosť kostí, pretože stimuluje obnovu kostnej hmoty a v tejto súvislosti môže byť ochranou pred vznikom osteoporózy.

Fotogaléria


Tagy:
mozog kosti osteoporóza Alzheimerova choroba irisín hormón športu

20.01.2019  |  Foto: Gettyimages.com  |  Zdroj: zh

Ďalšie články

Diskusia