Účinná zbraň proti vysokého CHOLESTEROLU v jednom korení: Bonusom sú spálené TUKY

Zdroj: gettyimages.com
2023-09-30 14:00:00

Má protizápalové a antiseptické účinky. Pomáha aj pri chudnutí, pretože zvyšuje spaľovanie tukov. Čaj zo škorice má aj ďalšie zdraviu prospešné vlastnosti, o ktorých ste ani netušili. Vhodný počas prichádzajúceho zimného obdobia!

Poklad menom škorica

Škoricový čaj poznali už v staroveku. Používali ho na detoxikáciu tela, zníženie hladiny cukru v krvi, podporu chudnutia, reguláciu menštruácie a na boj s tráviacimi ťažkosťami. Ako sa píše na steptohealth.com, škorica je exotické korenie, ktoré má pôvod na brehoch Indického oceánu. Konkrétne pochádza z ostrova Srí Lanka, južne od Indie. Nádherne vonia a je známe svojimi relaxačnými vlastnosťami, ako aj použitím v rôznych čistiacich, zdravotných a kozmetických výrobkoch. Škorica je bohatým zdrojom horčíka, železa, vápnika, vlákniny a vitamínov C a B1. Je účinná pri liečbe hnačky, zlého trávenia, nadúvania a dokonca posilňuje imunitný systém. Používa sa tiež ako prostriedok na ľahšie vykašliavanie a zmierňuje dýchacie problémy.

Aké sú jej ďalšie výhody:

 • pomáha schudnúť tým, že zvyšuje schopnosť tela spaľovať tuk
 • chráni srdce vďaka obsahu antioxidantov, ktoré spomaľujú prirodzený proces bunkovej degenerácie a znižujú účinky voľných radikálov
 • pitie škoricového čaju pomáha kontrolovať hladinu zlého cholesterolu a reguluje správnu hladinu cukru v krvi
 • zlepšuje trávenie a odstraňuje plynatosť
 • pomáha tiež pri liečbe anorexie stimuláciou chuti do jedla
 • stimuluje mozgové funkcie, najmä u starších ľudí
 • znižuje zápal a zmierňuje bolesť
 • používa sa ako antiseptikum, dezinfekčný prostriedok na pokožku a je schopná eliminovať plesne a baktérie

Jeden z najlepších spôsobov konzumácie korenia je v podobe čaju. V tejto forme sa zachovávajú všetky jej aktívne zložky bez zásahu iných potravín. Okrem toho je pre tráviaci systém ľahšie na absorbovanie, takže výhody jeho konzumácie uvidíte v kratšom čase.

Výborný pre diabetikov

Ľudia s cukrovkou 2. typu majú zo škorice najväčší úžitok. Jedna šálka tohto čaju  pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi. Vitamín B1 stimuluje inzulínové receptory a inhibuje enzým, ktorý ich aktivuje. To zvyšuje schopnosť tela prirodzene spracovať glukózu. V tomto prípade je najlepšie piť škoricový čaj počas pôstu a po jedle.

Podporuje chudnutie

Rovnaké vlastnosti, vďaka ktorým je škoricový čaj dobrou voľbou pre diabetikov, ho robia užitočným aj pri chudnutí. Keď jete viac, ako vaše telo potrebuje, pankreas produkuje viac inzulínu a telu dáva najavo, že má k dispozícii oveľa viac energie. Akonáhle sú však vaše energetické potreby splnené, inzulín uloží všetku prebytočnú glukózu alebo cukry v tele na neskoršie použitie. Keďže škoricový čaj znižuje hladinu cukru v krvi, v celom systéme je menej inzulínu, čo spôsobuje, že telo ukladá menej tuku a chudne.

Dobrý pre žalúdok

Škoricový čaj je tiež dobrý pre tráviaci systém. Znižuje plyny v žalúdku, pomáha predchádzať tvorbe vredov a zabraňuje zvracaniu a nevoľnosti. Všeobecne povedané, vaše jedlo bude ľahšie stráviteľné vďaka stimulačným účinkom škorice na tvorbu slín a žalúdočných kyselín. Škorica si poradí aj s hnačkou a dokáže regulovať črevný rytmus. Popíjanie čaju sa odporúča všetkým, ktorí trpia syndrómom dráždivého čreva. Pomáha tiež predchádzať zápalom čriev a spúšťa aj chuť do jedla. Škorica obsahuje vlákninu, železo a vápnik, ktoré sa spájajú so žlčovými soľami a pomáhajú ich odstraňovať z tela. Tieto soli môžu byť škodlivé pre hrubé črevo, ak nie sú správne eliminované.

Pomáha predchádzať nepravidelnej menštruácii

Škoricový čaj môže spustiť menštruáciu, ktorá sa oneskorila a zároveň má analgetický účinok, takže zníži bolesť, keď sa vyskytne.

Znižuje hladinu cholesterolu

Zistilo sa, že škoricový čaj môže znížiť hladinu cholesterolu a triglyceridov v krvi. Tým sa zabráni tvorbe aterómov a trombov, ktoré spomaľujú prietok krvi.

Bojuje s nádchou a chrípkou

Keď príde chrípkové obdobie, škoricový čaj môže byť jedným z vašich najlepších spojencov. V čínskej medicíne ho už dlho používajú na liečbu chorôb. Škorica totiž pôsobí ako antibiotikum, tlmí zápaly, kašeľ, znižuje horúčku a tiež výborne chutí. Okrem toho poskytuje úľavu od bolesti hlavy a migrény.

Kontraindikácie

Nepite toho príliš veľa

Kumarín je toxická zlúčenina, ktorá sa nachádza v škorici. Vo vysokých dávkach môže spôsobiť poškodenie pečene a obličiek, preto to s ňou nepreháňajte.

Tehotenstvo a dojčenie

Počas tehotenstva je dôležité vyhnúť sa konzumácii škorice. Stimuluje totiž prietok krvi a môže spôsobiť stiahnutie maternice. To môže byť škodlivé pre plod. Podobne by sa dojčiace matky mali vyhýbať škoricovému čaju, pretože môže u dieťaťa vyvolať alergiu.

Vredy

Keď máte vredy žalúdka alebo čreva, konzumácia škorice ich len viac podráždi.

Problémy so srdcom

Škorica má schopnosť mierne zvýšiť váš tep. Z tohto dôvodu by ľudia so srdcovými ochoreniami nemali piť škoricový čaj.

Antibiotiká

Škorica je prírodné antibiotikum. Môže ovplyvniť účinok iných medikamentov. Vyhnite sa popíjaniu škoricového čaju vždy, keď užívate bežné antibiotiká na predpis.

Recepty na škoricový čaj

Chudnúci škoricový čaj

Ingrediencie: 

 • 1 šálka horúcej vody
 • ½ lyžičky mletej škorice
 • 1 lyžička medu

Postup: 

Zmiešajte škoricu a med vo vriacej vode. Čaj lúhujte 10 minút, potom ho vypite.

Škoricový čaj na menštruáciu

Ingrediencie: 

 • 1 tyčinka škorice
 • 1 šálka vriacej vody

Postup: 

Vložte tyčinku škorice do šálky a zalejte ju vriacou vodou. Nechajte zmes vychladnúť a vyberte škoricovú tyčinku. V prípade potreby môžete dosladiť cukrom alebo medom.

Škoricový čaj na prechladnutie a chrípku

Ingrediencie: 

 • 1 tyčinka škorice
 • vriaca voda
 • bylinkový alebo zelený čaj

Postup: 

Vložte tyčinku škorice do vriacej vody a pridajte čaj podľa vlastného výberu. Nechajte lúhovať podľa odporúčaní, potom čajové vrecúško vyberte. Keď zmes vychladne, vytiahnite aj tyčinku.

Fotogaléria


Tagy:
čaj nápoj škorica

2023-09-30 14:00:00  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/pp

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Gurman.sk

Diskusia