8 najlepších cvičení, ktoré OMLADIA mozog o niekoľko ROKOV: Zmeny spozorujete na celom TELE!

Zdroj: gettyimages.com
2023-09-22 12:15:00

S postupným starnutím sa naše psychické aj fyzické zdravie postupne zhoršuje. Ako veľmi, to závisí od toho, ako ste aktívni. K činnosti mozgu dopomáha pohyb, no kognitívne funkcie sa dajú zlepšiť aj inak. Ako ho udržať mladistvý?

Mozog sa dá udržať v kondícii rôznymi spôsobmi. Reaguje totiž na nové stimulácie, a ak ho necvičíte, môže atrofovať. Rovnako ako fyzické cvičenie je nevyhnutné pre zdravé telo, aj mozgové cvičenia zohrávajú kľúčovú úlohu pri udržiavaní mentálnej agilnosti a kognitívnych funkcií, keď starneme. Ako sa píše na eatthis.com, samotný proces starnutia je do určitej miery zakorenený v mozgu.

„Inými slovami, ak starne príliš rýchlo, potom aj celé telo,“ konštatoval neurochirurg Brett Osborn.

Čo by ste podľa odborníka mali robiť, aby ste podporili jeho činnosť:

1. Stimulujte svoj čuch

Pravdepodobne ste ani netušili, že čuch je úzko prepojení s mozgom. Pravdou však je, že čuchová stimulácia je úžasné mozgové cvičenie. Čuch je priamo integrovaný do emocionálnych a pamäťových centier mozgu.

„Jeho stimuláciou pomocou nových pachov podporíte neurologické dráhy, ktoré budujú spomienky a znižujú neurozápal, ktorý je základom neurodegeneratívnych ochorení,“ vysvetlil neurochirurg.

Aké vône pomôžu? Akákoľvek kombinácia esenciálnych olejov.

2. Na čistenie zubov použite nedominantnú ruku

Vynikajúci spôsob, ako stimulovať kontralaterálny mozog, je vyčistiť si zuby nedominantnou rukou.

„Podporíte tak tvorbu synapsií, teda prepojenia medzi neurónmi nielen lokálne, ale aj v celom mozgu," radí odborník na dlhovekosť Osborn.

3. Precvičujte rovnováhu na jednej nohe po dobu 30 sekúnd

Mozog podporíte aj tak, že budete stáť na jednej nohe 30 sekúnd. Potom nohy vymeňte.

„Precvičíte tak telo vestibulárne, teda centrá mozgu zamerané na rovnováhu," uviedol doktor Osborn.

Prečo je to dôležité? Ak ste schopní vydržať toľko sekúnd, riziko pádov je u vás nižšie, 

4. Vykonávajte silové cvičenie

Silový tréning je prospešný pre zdravie z mnohých dôvodov, ale vedeli ste, že môže posilniť aj váš mozog? Dvíhanie závaží podľa Osborna naštartuje veľké motorické dráhy v mozgu a mieche. Znižuje tiež hladinu kortizolu, stresového hormónu, čím sa zlepšuje kvalita spánku. A ten je rozhodujúci pre optimálnu funkciu mozgu.

5. Pridajte vytrvalostný tréning

Nie je dobrý len pre vaše srdce, ale prospieva aj mozgu. Pomáha pri zachovaní objemu hipokampusov, hlavných pamäťových centier. Ak začnete experimentovať s novými cvičeniami, stimulujete ho.

„Nemusíte denne behať, skúste napríklad veslovať alebo chodiť vonku s ľahkými činkami v rukách,“ radí Osborn.

6. Zabavte sa pri lúštení krížoviek

Tieto slovné hry sú skvelým spôsobom, ako podporiť pozornosť, pamäť a schopnosť riešiť problémy. Podporujú aj abstraktné myslenie.

„Tým sa stimulujú parietálne laloky, kde sa do značnej miery nachádza umenie a hudba,“ zdôraznil neurochirurg.

Aj oddychové čítanie je zdravé pre mozog.

7. Vychutnajte si slnečné lúče

Pobyt na slnku je zdravý pre váš mozog. Ovplyvňuje totiž cirkadiánny rytmus a pomáha cyklu spánku a bdenia. Slnečné svetlo tiež podporuje syntézu vitamínu D v tele, čo prispieva mozgu aj kostiam.

„Vitamín D je silný antioxidant a neuroprotektant, zlepšuje náladu a urýchľuje  zotavenie z choroby," vysvetlil Osborn.

8. Buďte spoločenskí

Ak sa budete stretávať s priateľmi a viesť s nimi zmysluplné rozhovory, vaša myseľ bude skvele fungovať. V skutočnosti je socializácia priamo spojená s vysokou kvalitou života a zvýšenou pohodou a je účinná aj pri prevencii depresie. Treba si brať príklad z Grékov, či Japoncov, ktorí sú známi svojou dlhovekosťou. Starší ľudia sa zvyknú stretávať do neskorého večera, tancujú a jednoducho si užívajú život. Mnohí dokonca žijú aj vo viacgeneračných domoch. Socializácia je súčasťou našej ľudskosti.

Fotogaléria


Tagy:
zdravie mozog cvičenie myseľ psychika tréninjg

2023-09-22 12:15:00  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/pp

Ďalšie články

Feminity.sk

Novinky

Gurman.sk

Špuntík

Diskusia