Neuveriteľné, čo všetko ovplyvňujú vaše črevá: Ako na to, aby fungovali správne?

Zdroj: Pexels
2023-09-20 10:00:00

Počuli ste už o tom, že črevá sú náš druhý mozog? Toto tvrdenie nevyplýva len z podobnosti tvaru týchto orgánov. Výrok "črevá sú druhý mozog" zohľadňuje dôležitosť črevnej mikroflóry a črevnej funkcie v celkovom zdraví a pohode tela.

Črevá majú totiž oveľa väčší vplyv na náš organizmus, ako by sme si možno mysleli, a komunikácia medzi črevami a mozgom je hlbšia a komplexnejšia, než by ste si predstavovali.

Správne fungujúce črevá sú nevyhnutné pre efektívne trávenie a vstrebávanie živín. V črevách sa nachádza komplexná komunita mikroorganizmov, vrátane baktérií, ktoré tvoria tzv. črevnú mikroflóru. Táto mikroflóra hrá dôležitú úlohu nielen pri trávení, ale aj pri budovaní imunitného systému a fungovaní metabolizmu. Črevná mikroflóra dokonca ovplyvňuje aj našu náladu! Črevá majú v ľudskom organizme dôležitú úlohu a ovplyvňujú viacero aspektov zdravia a pohody.

1. Trávenie a vstrebávanie živín

Hlavnou úlohou čriev je tráviť potravu a vstrebávať z nej živiny, vitamíny a minerály, ktoré organizmus potrebuje na správne fungovanie. Pomáhajú pri eliminácii odpadových látok a toxínov z tela, čím prispievajú k jeho detoxikácii. Správne fungujúce črevá sú nevyhnutné pre správne vstrebávanie vody a udržiavanie hydratácie tela.

2. Imunitný systém

Veľká časť imunitného systému je lokalizovaná práve v črevách. Správne fungujúce črevá teda pomáhajú udržiavať aj silný imunitný systém a bojovať proti infekciám a chorobám.

3. Hormonálna rovnováha a nálada

Črevá môžu ovplyvňovať hormonálnu rovnováhu v tele. Niektoré látky, produkované črevnými baktériami, ovplyvňujú hladinu hormónov a tým aj našu náladu a energiu. Nerovnováha v črevnej mikroflóre sa môže dokonca podieľať na výskyte duševných ochorení, ako je úzkosť a depresia.

4. Hmotnosť a metabolizmus

Zdravé črevá dokážu ovplyvňovať metabolizmus a reguláciu hmotnosti. Niektoré baktérie v črevách môžu pomáhať v regulácii hladiny tuku a cukru v krvi.

5. Zápalové reakcie a tráviace problémy

Nerovnováha v črevnej mikroflóre môže prispieť k rôznym tráviacim problémom, ako je syndróm dráždivého čreva (IBS) alebo zápcha. Taktiež môže spôsobiť zvýšenú zápalovú reakciu v tele, čo je spojené s rôznymi zdravotnými problémami, vrátane ochorení srdca či porúch metabolizmu.

Asi vám už je jasné, že aj o črevá sa treba starať.

„Každý z nás iste z vlastnej skúsenosti vie, že na fungovaní čriev sa najvýraznejšie prejaví nevhodná strava. Zdravie čriev však ovplyvňuje množstvo ďalších faktorov, ktoré majú vplyv na ich funkciu, mikroflóru a celkový stav,“ hovorí PharmDr. Anna Jauschová z lekárne Liberi.

Okrem stravy je to aj dostatočná hydratácia, ktorá pomáha zároveň udržiavať pravidelné vyprázdňovanie a taktiež fyzická aktivita, podporujúca pohyb čriev.

„Pravidelná stolica je dôležitá pre elimináciu toxínov a odpadových látok z organizmu. Črevný mikrobióm tiež ovplyvňujú rôzne ochorenia, užívanie liekov a najmä antibiotík. Významný vplyv na fungovanie čriev má aj stres, prostredie a spánok,“ dopĺňa farmaceutka.

Dobrá je hliva s rakytníkom

Keby sme sa vás spýtali, ako sa dá starať o zdravie čriev a črevnej mikroflóry, azda najčastejšou odpoveďou by okrem zdravej stravy bolo užívanie probiotík.

Pre zdravú funkciu čriev sú dôležité aj prebiotiká, vláknina, vitamíny a antioxidanty. Prebiotiká podporujú práve rast prospešných baktérií v črevách,“ hovorí doktorka Jauschová.

Napríklad hliva ustricová je cenná aj pre vysoký obsah kvalitnej vlákniny - je to nestráviteľná zložka potravy, ktorá podporuje zvýšenie počtu zdravotne prospešných mikroorganizmov v čreve, zdravé trávenie a pohyb čriev. Rozpustná vláknina, najmä obsiahnutý inulín, funguje ako prebiotikum. Hliva je zároveň plná antioxidantov, chrániacich črevné bunky pred poškodením voľnými radikálmi, a niektoré zložky v nej majú tiež protizápalové účinky. Vysoko účinná je tiež kombinácia hlivy a rakytníka.

 

Rakytník je bohatý na vitamíny A, C a E, ktoré sú silné antioxidanty a tiež obsahuje vitamín K, dôležitý pre zrážanie krvi, aj vitamíny skupiny B, ktoré podporujú zdravú nervovú sústavu. Vitamín C môže prispievať k posilneniu imunitného systému a zlepšeniu odolnosti organizmu voči infekciám. Rakytník môže mať tiež prospešné účinky na sliznice, vrátane slizníc v tráviacom trakte a dýchacích cestách. Vhodné je však siahnuť po čisto prírodných doplnkoch výživy, kombinujúcich 100 % prášku celej sušenej hlivy ustricovej a 100 % rakytníkového oleja bez prímesí. Je možné ich dlhodobé užívanie a navyše sú vhodné aj pre celiatikov, tehotné a dojčiace ženy.

Fotogaléria


Tagy:
zdravie prevencia črevá PR článok

2023-09-20 10:00:00  |  Foto: Pexels  |  Zdroj: PR článok

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Gurman.sk

Špuntík

Diskusia