SPÁSA pre tých, ktorí bojujú s KILAMI navyše: Postará sa o ubúdanie CENTIMETROV v páse!

10.09.2020

Keď sa povie testosterón, mnohí si ho hneď spoja s drsnejším pohlavím, keďže ide o dominantný pohlavný hormón u mužov. Ale tento hormón dokáže oveľa viac!

Nový výskum predstavený na Európskom a medzinárodnom kongrese o obezite zistil, že muži s nízkym obsahom testosterónu boli schopní zvrátiť prírastok hmotnosti pomocou testosterónových injekcií.

Čítajte tiež: Vysoký krvný TLAK sa môže ozvať na ZÁCHODE: ZNAMENIE pri vykonávaní potreby, že je zle!

Ešte predtým, ako sa niekto narodí, testosterón hrá hlavnú úlohu vo formovaní pohlavných orgánov. Ide o hormón, ktorý v dospievaní spôsobuje rast vlasov a svalov. Vtedy produkcia hormónu vrcholí, no potom jeho hladina pomaly klesá. Podľa Národného inštitútu zdravia je testosterón dôležitý pre pohlavný styk, svalovú silu, produkciu vlasov a spermií, ako aj pre distribúciu tuku a kostnú hmotu.

Nízky testosterón a zvýšenie hmotnosti

Vedci z Nemecka a Spojených arabských emirátov sledovali takmer 800 mužov s nízkou hladinou testosterónu v krvi, pričom zistili, že viac ako polovica z nich bola obéznych. Z tejto skupiny sa viac ako polovica účastníkov rozhodla pre injekcie testosterónu. Muži, ktorí dostali liečbu testosterónom, stratili pár centimetrov z obvodu pása. V priebehu 11-ročnej štúdie títo muži stratili asi 50 kilogramov! Tí, ktorí nedostávali testosterón, pribrali v priemere niečo cez 5-6 kíl.

Žiadny z mužov liečených testosterónom nemal počas štúdie infarkt. Približne štvrtina mužov nedostávala hormón. Aj keď niektorí pacienti z oboch skupín zomreli počas 11-ročného obdobia, počet úmrtí bol v skupine s testosterónom tretinový oproti počtu neliečených mužov. Podľa tlačovej správy o výskume bolo najviac úmrtí spôsobených dopravou, športovými nehodami a pooperačnými infekciami.

Muži v oboch skupinách boli na začiatku štúdie obézni a približne polovica z každej skupiny mala cukrovku 2. typu. Na konci štúdie mali takmer všetci neliečení pacienti cukrovku 2. typu, zatiaľ čo v skupine s testosterónom sa nevyskytli žiadne nové prípady.

Nejde o zázračnú kúru

Na druhej strane, testosterón nie je zázračným liekom na starnutie a nemal by sa užívať bez odporúčania lekára. V roku 2014 vydal Úrad pre potraviny a liečivá varovanie, že liečba testosterónom môže zvýšiť riziko mŕtvice, srdcového infarktu a smrti. 

Medzi ďalšie hlásené vedľajšie účinky užívania testosterónu patria:

  • Zvýšenie počtu celkových červených krviniek, ktoré môžu spôsobiť tvorbu krvných zrazenín
  • Spánkové apnoe, nové alebo sa už existujúce zhoršuje
  • Akné a iné kožné problémy
  • Zväčšené prsné tkanivo
  • Zmenšovanie semenníkov a znížená tvorba spermií

Ak je testosterón správne podávaný lekárom, môže mať výhody pri zvrátení prírastku hmotnosti a predchádzaní vážnym zdravotným stavom, ktoré môžu byť spôsobené obezitou. Vedľajšie účinky však môžu nastať bez lekárskeho dohľadu. Kým nebude urobený ďalší výskum, najmä u osôb bez klinicky nízkeho testosterónu, môže byť najbezpečnejšou cestou k chudnutiu rozhovor s lekárom a výber správneho životného štýlu.

Fotogaléria


Tagy:
zdravie chudnutie hormón testosterón

10.09.2020  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/Janka

Ďalšie články

Feminity.sk

Špuntík

Diskusia