Neskutočné, kde sa v tele hromadí tuk: Dôležitý telesný orgán v ohrození

22.10.2019

Obe choroby sa vyskytujú často, počet ľudí trpiacich na jedno či druhé narastá a významne vplývajú na ľudské zdravie. Reč je o nebezpečných chorobách, ktoré sa navzájom ovplyvňujú a spolu súvisia!

Nová štúdia ukázala, že tuk sa môže hromadiť v stenách pľúc! Množstvo nahromadeného tuk bolo vyššie u ľudí s nadváhou alebo obezitou v porovnaní s tými, ktorí mali normálnu hmotnosť. Tieto zistenia môžu taktiež vysvetliť, prečo je obezita rizikovým faktorom pre astmu. Štúdia bola uverejnená 17. októbra 2019 v časopise European Respiratory Journal.

Čítajte tiež: Užívate tieto vitamíny? Zlá správa, kvôli ktorej s tým zrejme prestanete

Mení štruktúru dýchacích ciest

Prepojenie medzi obezitou a astmoiu je známe už roky, no dôvod tejto súvislosti doteraz nie je úplne objasnený. Niektorí vedci tvrdia, že nadmerná hmotnosť vytvára priamy tlak na pľúca, čo sťažuje dýchanie. Iní naznačujú, že obezita môže zvýšiť zápal v tele, čo prispieva k astme.

Nová štúdia naznačuje, že existuje aj iný mechanizmus, ako uviedol vo vyhlásení spoluautor štúdie Peter Noble, docent na University of Western Australia v Perthe. Hromadenie tukov môže zmeniť štruktúru dýchacích ciest ľudí spôsobom, ktorý zvyšuje riziko astmy. Stále je však potrebný ďalší výskum, aby sa potvrdilo, či tukové tkanivo v dýchacích cestách skutočne prispieva k astme a či chudnutie môže znížiť riziko astmy.

Ako je to možné? 

Vedci študovali zmeny dýchacích ciest v spojené s respiračnými chorobami, keď si všimli, že ich pľúcne vzorky ukázali nahromadené tukové tkanivo v stenách dýchacích ciest v pľúcach, ako uviedol vedúci štúdie John Elliot, vedecký pracovník z nemocnice Sir Charles Gairdner Hospital v Perthe. Vedci sa pýtali, či táto akumulácia tuku súvisí s telesnou hmotnosťou.

Aby to zistili, Noble, Elliot a ich kolegovia analyzovali vzorky postmortálneho tkaniva dýchacích ciest od 52 ľudí, z toho 16 zomreli na príčiny súvisiace s astmou, 21 malo astmu, ale zomreli aj na iné príčiny, a 15 ľudí nemalo anamnézu astmy pred ich úmrtím. Keď vedci použili špeciálne farbivá na analýzu vzoriek tkanív pod mikroskopom, videli tukové tkanivo, ktoré sa nahromadilo v stenách dýchacích ciest u ľudí v každej z týchto troch skupín.

Obezita zhoršuje príznaky astmy

Okrem toho, množstvo tuku v stenách dýchacích ciest bolo spojené s indexom telesnej hmotnosti každej osoby (BMI), čo znamená, že viac tuku sa akumulovalo u jednotlivcov s vyšším BMI v porovnaní s tými, ktorí mali nižšie BMI. Vedci tvrdia, že hromadenie tuku môže viesť k zhrubnutiu dýchacích ciest, čo obmedzuje prietok vzduchu. To by mohlo prinajmenšom čiastočne vysvetliť nárast symptómov astmy.

Ide o dôležité zistenie vzťahu medzi telesnou hmotnosťou a respiračnými chorobami, keďže ukazuje, ako môže nadváha alebo obezita zhoršiť príznaky astmy u ľudí,“ povedal Thierry Troosters, prezident Európskej respiračnej spoločnosti, ktorý sa nezúčastnil štúdie , no vyjadril sa vo vyhlásení.

Aj keď je potrebné tieto zistenia potvrdiť, lekári by zatiaľ mali podporovať pacientov s astmou, aby si viac strážili zdravú hmotnosť. 

Fotogaléria


Tagy:
choroba obezita tuk nadváha kilogramy plůca

22.10.2019  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/Janka

Ďalšie články

Diskusia