Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Pre TOTO by ste mali používať vlastný príbor aj uterák!

(Zdroj: GettyImages)

Opar asi nechce mať nikto z nás, a preto je vhodné používať vlastný príbor, uterák i kefku a držať ich oddelene od ostatných. Dôležité je takisto, aby si ľudia s oparom poranené miesto nechytali rukami. Odporučila to dermatovenerologička Regina Paulinyová v rámci zásad, ktoré zamedzia šíreniu vírusu herpes simplex.

"Herpes simplex je jedným z mnohých vírusov z rozsiahlej skupiny herpetických vírusov. Spôsobuje väčšinou bolestivé a často sa opakujúce opary lokalizované najčastejšie na mäkkej, tenkej a bohato prekrvenej pokožke pier a ich bezprostredného okolia," ozrejmila.

Vysvetlila, že vírus má dva varianty. Prvým je HSV-1, pri ktorom k nákaze dochádza najčastejšie už v detskom veku. "Prenáša sa osobným kontaktom, kvapôčkovou infekciou, ale aj používaním rovnakého príboru či uteráka a deti ho zvyknú najčastejšie chytiť od dospelej osoby, ktorá je nositeľom vírusu," priblížila odborníčka. Upozornila, že po zahojení pľuzgierov vírus zostáva v tele a reaktivuje sa pri oslabenej imunite, silnom UV žiarení, hormonálnych zmenách či strese. Infekcia druhým variantom HSV-2 je pravdepodobnejšia u starších ľudí a prenáša sa orálno-genitálnymi sexuálnymi aktivitami.

Paulinyová v prípade výskytu oparu odporúča používať vlastný príbor, pohár, uterák, kefku, ale aj návliečky na vankúše a periny. Radí takisto nezdieľať s ostatnými kozmetiku. "Aplikátory líčidiel po výseve infekcie dezinfikujte," dodala. Zdôraznila, že poranené miesto nie je dobré chytať rukami, ak sa tak stane, je potrebné ich dezinfikovať. "Obzvlášť opatrní buďte, keď má niektorý z členov rodiny drobné poranenia - narušená kožná bariéra je ideálnou plochou na preniknutie herpetického vírusu do tela," vysvetlila. Rodičom, u ktorých sa vyskytne opar, radí nebozkávať svoje deti. "Bábätká a deti približne do troch rokov sú najzraniteľnejšou skupinou na prenos tohto vírusu," ozrejmila odborníčka.

Dodala, že ak sa opary objavujú často v krátkych intervaloch, je dobré zvážiť návštevu lekára. "Namieste sú aj posilnenie imunity a zmeny v životnom štýle, ktoré vírus udržia pod kontrolou," podotkla Paulinyová.

 

Viac o téme: HerpesOparHerpes simplex
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9