Nepodceňujte ZÁPACH z úst: Kedy treba ísť k ZUBÁROVI a ako sa ho zbaviť potravinami!

Zdroj: gettyimages.com
2023-11-25 06:00:00

Za zapáchajúcim dychom nemusí byť len reflux kyseliny či ochorenie ďasien. Dôvodom môže byť nahromadenie baktérií v črevách. V takom prípade je dobré zmeniť jedálniček.

Ak bojujete so zápachom z úst, ktorý pripomína pokazené vajcia, pravdepodobne to súvisí s vašimi črevami.

„Zlý črevný dych zvyčajne zapácha ako niečo zhnité a môže sa líšiť v závažnosti,“ konštatovala doktorka Zoe Williamsová.

Tento diskomfort je podľa nej často sprevádzaný grganím a plynatosťou. Na príčine je väčšinou nahromadený sírovodík, ako sa píše na dailymail.co.uk. Ten sa uvoľňuje vtedy, ak je v čreve príliš veľa baktérií. Odborníci sú presvedčení, že konzumácia určitých potravín a vyhýbanie sa korenistým jedlám tento problém dokážu odstrániť.

Nahromadené baktérie ako vinník

Mikrobióm človeka sa skladá z biliónov mikroorganizmov, ktoré žijú v čreve a komunikujú s mozgom prostredníctvom blúdivého nervu a posielaním chemických signálov.

„Keď dôjde k premnoženiu baktérií, môže to viesť k zápachu z úst,“ poznamenala odborníčka.

Ako dodala, aj Helicobacter pylori, baktéria prítomná v žalúdku zvyšuje riziko žalúdočných vredov a môže spôsobiť nepríjemný pach z ústnej dutiny. Je to preto, že baktérie produkujú sírovodík. Zatiaľ čo prítomnosť určitého množstva je v dychu normálna, jeho vysoké hladiny sa spájajú s niekoľkými vážnymi ochoreniami tráviaceho traktu.

Problémy v črevách

Špecialistka na výživu čriev z The Gut Health Clinic Anna Pettitová tvrdí, že na vine môže byť aj bakteriálne prerastanie tenkého čreva (SIBO). V hrubom čreve žije obrovské množstvo baktérií, ktoré sú životne dôležité pre trávenie a posilnenie zdravia. Pri SIBO však pacienti trpia ich nekontrolovateľným rastom, napadajúcim tenké črevo, čím hrozí vyvolanie črevných problémov. Zvyšuje sa u nich produkcia veľkého množstva plynného sírovodíka, ktorý spôsobuje zlý dych, ako aj hnačku, riedku stolicu a nadmernú plynatosť.

„Vo všeobecnosti sa podieľa na zvládaní zápalu a oprave slizničnej vrstvy v gastrointestinálnom trakte, takže je pre nás dobrý,“ uviedla Pettitová.

Ako však varovala, keď je ho príliš veľa, spája sa s ulceróznou kolitídou. Ak tento stav pretrváva veľmi dlho, spôsobuje zápal v hrubom čreve a konečníku a stojí aj za vznikom vredov.

Fermentované potraviny to vyriešia

Dobrou správou pre tých, ktorí majú podozrenie, že črevá sú hlavnou príčinou ich zápachu z úst, je, že sa tohto neduhu dá zbaviť jednoducho zmenou životného štýlu a stravy.

„Stačí do jedálnička zahrnúť viac rastlinnej stravy a konzumovať väčšie množstvo fermentovaných potravín, ako sú jogurty, kimchi a kyslá kapusta,“ radí doktorka Williamsová.

Podľa nej je potrebný aj dostatok spánku, pravidelné cvičenie a zníženie hladiny stresu. Špecialistka na výživu Pettitová zase odporúča konzumáciu petržlenu.

„Probiotiká obsahujúce bakteriálne kmene laktobacillus a bifidobaktérie sú tiež skvelým prostriedkom na zníženie zápachu z úst,“ dodala.

Čo spôsobuje zápach z úst?

Zápach z úst, tiež nazývaný halitóza, je veľmi častý a zvyčajne ľahko liečiteľný. Najčastejšie býva spôsobený:

  • jedením alebo pitím silne zapáchajúcich alebo korenených jedál a nápojov
  • problémami so zubami alebo ďasnami - môže to zahŕňať ochorenie ďasien, kazy alebo infekciu
  • nárazovou diétou
  • zdravotnými stavmi, ako je sucho v ústach, kyslý reflux alebo tonzilitída
  • fajčením

Kedy navštíviť zubára?

Stomatológa by ste mali navštíviť, ak vám krvácajú ďasná, bolia, alebo ich máte opuchnuté. Takisto v prípade, keď vás bolia zuby, alebo vám zapácha z úst a aróma nezmizne ani po niekoľkých týždňoch liečby.

Fotogaléria


Tagy:
potraviny zdravie zápach dych

2023-11-25 06:00:00  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/pp

Ďalšie články

Feminity.sk

Novinky

Gurman.sk

Špuntík

Diskusia