Mŕtvica sa môže ohlásiť mesiac dopredu: 7 varovaní, ktoré vás včas upozornia a zachránia život

21.05.2020

Mŕtvica alebo „mozgová príhoda“ môže mať život ohrozujúce následky rovnako ako srdcový infarkt! Existujú však skoré príznaky, ktoré sa začnú objavovať už mesiac pred tým, ako sa to skutočne stane. Mali by ste ich poznať, keďže vám môžu zachrániť život!

K mŕtvici dochádza vtedy, keď krvná cieva, ktorá prenáša kyslík do mozgu, praskne alebo sa vytvorí krvná zrazenina. Následkom toho mozog nedostáva veľa kyslíka a mozgové bunky začínajú odumierať. Funkcie ovládané postihnutou časťou mozgu nebudú vykonávané normálne, čo bude mať obrovský vplyv na zdravie.

Čítajte tiež: HORŠIE následky, ako keby ste pili KOLU: Tento nápoj prekonal ostatné sladené nápoje!

Cievna mozgová príhoda sa môže prejaviť u každého inak, ale spoločné majú všetci to, že prichádza náhle. Pozrite sa na najčastejšie príznaky podľa epochtimes.today.com, ktoré sa prejavia jeden mesiac pred mozgovou príhodou. Ak si u seba všimnete jeden z nich, zájdite radšej za svojím lekárom. 

Neočakávaná necitlivosť alebo slabosť tváre, rúk alebo nôh (zvyčajne na jednej strane tela)

Mŕtvica zvyčajne postihuje jednu hemisféru mozgu, následky mŕtvice sú teda viditeľné iba na jednej strane tela. Ak si všimnete nepravidelný úsmev na tvári, ide o varovný signál. Necitlivosť alebo slabosť v jednej z rúk môže byť tiež varovným signálom.

Závraty a mdloby

Ak spozorujete náhle závraty, stratu rovnováhy alebo problémy s chôdzou, mali by ste zvážiť kontaktovanie lekára. Príznaky by mohli signalizovať blížiacu sa mozgovú príhodu.

Náhle problémy so zrakom

Mŕtvica môže ovplyvniť oblasť mozgu, ktorá riadi zrak. Buďte opatrní, ak spozorujete náhlu stratu zraku.

Pulzujúca bolesť hlavy, ktorá prichádza náhle a bez dôvodu

Mŕtvica môže byť príčinou náhlej, intenzívnej bolesti hlavy, ktorá sa nezdá byť prirodzená. Ak zistíte, že mávate bolesti hlavy bez zjavných dôvodov, môže to byť skorá indikácia mozgovej príhody.

Nečakané problémy s rozprávaním a porozumením

Problémy s porozumením vecí, ktoré zvyčajne neboli nikdy problémom alebo náhly zmätok sú tiež dôsledkami mŕtvice.

Strata koordinácie, nestabilita

Ak začnete pociťovať náhlu stratu koordinácie, to znamená, že v jednom momente budete v poriadku, ale potom zrazu budete pociťovať závraty a nebudete sa môcť správne pohybovať,  je zle. Neignorujte takéto náznaky, ktoré vám dáva vaše telo!

Lapanie po dychu

Cievnu mozgovú príhodu môžu tiež sprevádzať nečakané problémy s dýchaním. Ak sa to stane, ide o varovanie, ktoré by ste nemali ignorovať. 

Pamätajte, že včasné odhalenie je rozhodujúce. Preto nečakajte, ak sa u vás vyskytne niektorý z týchto príznakov, a navštívte svojho lekára.

Fotogaléria


Tagy:
zdravie mozog prevencia mŕtvica príznaky mozgová príhoda

21.05.2020  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/Janka

Ďalšie články

Diskusia