Experti vyvrátili najbežnejšie mýty o neplodnosti: Budete prekvapení, čomu ľudia veria!

25.09.2018

Množstvo párov by si želalo mať veľkú rodinu, ale často sa stáva, že keď sa rozhodnú pre dieťa, nedarí sa im počať. Tomuto problému čelí 10 až 15 percent dvojíc. Dôvodom môže byť aj neplodnosť jedného z partnerov a nie vždy je na vine žena. Čoraz častejšie sú to práve muži. V spoločnosti však koluje množstvo mýtov a poloprávd, ktoré strašia verejnosť, a pritom sú od skutočnosti na míle vzdialené.

 

Mýty o mužskej neplodnosti

Muži si nechcú dať otestovať plodnosť

Muži sú vraj presvedčení, že keď sa im nedarí počať vytúženého potomka, na vine je rozhodne ich partnerka. Iste, väčšina mužov sa vyšetrenia u lekára a hodnotenia svojej mužnosti obáva, ale najnovšie prieskumy ukazujú, že až 92,4 percenta mužov by si dalo vyšetriť kvalitu spermií, keby čelili problému splodiť dieťa. Občas je lepšie spýtať sa ich aj na chúlostivé veci na rovinu ako vynášať neoverené súdy.

Čítajte viac: Chlamýdie, postrach žien: Gynekologička prezradila, aké príznaky môžu predpovedať neplodnosť

Ak pár nemôže počať, muž by mal radikálne zmeniť životný štýl

Vôbec nie je pravda, že ak pár nemôže počať a neexistuje regulárny dôkaz o neplodnosti jedného z dvojice, musí sa muž začať vo všetkom obmedzovať. Prirodzene, kvalita spermií je na počatie potomka dôležitá, ale to neznamená, že sa pre hrozbu poranenia dolných partií musíte vzdať obľúbeného športu. Stačí rozumne upraviť životosprávu, aby spermie mali dostatok potrebných živín, obmedziť alkohol a prestať fajčiť. „Základom je správna kombinácia antioxidantov, aminokyselín a vitamínov, konkrétne myo-inozitolu, L-karnitínu, L-arginínu, zinku, selénu, vitamínu E a kyseliny listovej,” odporúča andrológ Martin Hrivňák.

Čítajte viac: Málo známe ochorenie, ktoré kruto poznačí váš sexuálny život: Mnohí o ňom ani netušia!

S vekom sa znižuje počet spermií

Počet spermií s vekom muža vôbec nesúvisí. Mnohí päťdesiatnici majú lepší spermiogram ako 20-roční mladí chlapci. So zvyšujúcim sa vekom však klesá ich kvalita a začínajú sa tvoriť spermie s chybami v genetickom kóde.

Vyšetrenie plodnosti u urológa je bolestivé

Práve naopak, vyšetrenie plodnosti mužov u urológa či andrológa je bezbolestné. Samozrejme, nejde o žiadnu príjemnú záležitosť, najmä ak do procesu započítame mužské ego, ale rovnakými intímnymi vyšetreniami musí prejsť aj žena, takže sa nie je na čo vyhovárať. „Nestačí urobiť spermiogram a skonštatovať, že nie je najlepší, treba pátrať po príčinách, lebo iba keď poznáme príčinu, je možné ju ovplyvniť. A to dnešná medicína naozaj vie,“ upozorňuje doktor Hrivňák.

Neplodnosť je nevyliečiteľná

Nie je to pravda. Na začiatok je dôležité vyhľadať lekársku pomoc a správne stanoviť diagnózu. Na jej základe sa následne dajú niektoré formy mužskej neplodnosti úspešne liečiť pomocou hormonálnej liečby.

Mýty o ženskej neplodnosti

Ak pár nemôže počať, na vine je väčšinou žena

Toto tvrdenie má od pravdy poriadne ďaleko. Ešte donedávna boli ľudia presvedčení, že ak pár nemôže mať dieťa, problém je jednoznačne v žene. Nie je to tak a s veľkou pravdepodobnosťou to tak nebolo ani v minulosti, ibaže sme mali dostupných menej testovacích metód na vyvrátenie tohto omylu. Aj mužský faktor sa totiž výrazne podieľa na neschopnosti počať potomka. „Najmenej 30 percent prípadov infertility je spôsobených mužským faktorom a v ďalších 20 percentách ide o poruchu plodnosti oboch partnerov súčasne. Infertilita muža je teda príčinou neplodnosti páru približne v polovici prípadov,“ uvádza andrológ. Ani jedno z pohlaví sa nemôže vyhovárať, že na vine je ten druhý, pokiaľ výsledky testov nedokážu opak.

Len žena si musí pred otehotnením nastaviť zdravý životný štýl

Keďže plod sa bude vyvíjať práve v tele ženy, každému príde logické, že sa počas snaženia splodiť bábätko o seba stará lepšie, upraví si životosprávu, cvičí, dostatočne oddychuje a podobne. To všetko je v poriadku, lenže netreba zabúdať, že aj muž tvorí genetický základ dieťaťa a jeho spermie by mali byť v čo najlepšej kondícii. Obyčajne však pokračuje vo svojom zaužívanom spôsobe života. Rovnako ako partnerka, by si aj on mal upraviť životný štýl na čo najzdravší. Aj zdanlivé maličkosti ako jedlo, dostatok oddychu a spánku môžu mať na kvalitu spermií doslova zázračné účinky.

Existuje iba jeden druh asistovanej reprodukcie

Je to mýtus. Hoci najčastejšie sa spomína umelé oplodnenie, existujú aj ďalšie spôsoby, ako mať vlastné dieťa. Jedným z nich je napríklad oplodnenie vajíčka mimo maternice, použitie vajíčka inej ženy či asistovanie pri presnom určovaní plodných dní. Ďalšou možnosťou je zmrazenie vajíčka pre prípad tehotenstva v neskoršom veku. „Žena by sa pri preventívnych prehliadkach u gynekológa mala pýtať aj na to, ako vyzerajú jej vaječníky, akú má zásobu vajíčok a či ešte môže odkladať otehotnenie. Gynekológ by na to dnes mal vedieť odpovedať,” odporúča gynekologička Michaela Grossová. Predčasné vyčerpanie zásob vajíčok sa dnes často pozoruje aj u žien, ktoré majú okolo 35 rokov, niekedy dokonca menej.

Pri umelom oplodnení si žena môže vybrať pohlavie dieťaťa

Ani náhodou. Pohlavie dieťaťa si nemožno vybrať ako farbu šiat, ktoré si chceme kúpiť. Existujú síce nejaké metódy na ovplyvnenie, no žiadna nefunguje na 100 percent. Na zistenie pohlavia budúceho potomka si teda budete musieť počkať až do tretieho mesiaca tehotenstva.

Príčinou neplodnosti je stres

Stres nevyvoláva neplodnosť, ale neplodnosť, naopak, môže vyvolať poriadnu dávku stresu. Často sa hovorí, že keď žena prestane panikáriť a upäto myslieť na dieťa, tehotenstvo príde samo. Nie je to však celkom pravda. Jeden rozsiahly výskum dokázal, že po psychickom upokojení otehotnelo len 5 percent žien. To je dôkaz, že príčina neplodnosti spočíva vo väčšine prípadov v úplne inom probléme.

Ak máte dieťa, neplodnosť sa vás netýka

Plodnosť sa vekom mení. To, že už jedno dieťa máte, neznamená, že budete môcť bez problémov počať aj druhé. Problém s opakovaným otehotnením alebo donosením plodu má až jeden zo šiestich párov.

Fotogaléria


Tagy:
neplodnosť

25.09.2018  |  Foto: Gettyimages.com  |  Zdroj: Tlačová správa

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Špuntík

Diskusia