Obyčajná voda zrýchľuje metabolizmus až o 30 percent: Ale musí mať tú správnu teplotu!

16.07.2018

Ľudské telo potrebuje zhruba dva litre vody denne. Dvadsať percent tekutín pochádza z potravín, ktoré zjeme, najmä z ovocia a zeleniny. Zvyšných 80 percent telo dopĺňa pitím vody. Prezradíme vám, ako pomocou nej môžete schudnúť, resp. zrýchliť unavený metabolizmus.

Niekedy sa hovorí, že voda pomáha chudnúť. Voda nemá žiadne kalórie a je nevyhnutnou zložkou pre rast a obnovu štruktúr v našom organizme. Nutriční poradcovia však odporúčajú piť viac vody na dosiahnutie a udržanie žiaducej hmotnosti. Radia: „Obmedzte pitie iných nápojov, ako je voda“, „pite počas cvičenia, udržíte sa tak viac aktívny“, či „tým, že budete piť, eliminujete toxíny, ktoré spomaľujú váš metabolizmus“.

Čítajte viac: Každý deň vypil nálev z kyslých uhoriek: Po 10 dňoch prišli zmeny!

Význam pôsobenia vody v našom organizme je však spojený s iným zásadným javom potvrdeným klinickým výskumom: s termogenézou, teda produkciou tepla organizmu, píše taliansky denník La Repubblica.

Nemecká štúdia z roku 2003 nazvaná Termogenéza indukovaná vodou a zverejnená na stránkach The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism ukázala, že voda vplýva na metabolizmus, teda na to, koľko kalórií náš organizmus denne spáli.

Stačia dva poháre vody

Vedci zistili, že vypitie dvoch pohárov vody (500 mililitrov) izbovej teploty (22 stupňov Celzia) zvyšuje výkon metabolizmu o 30 percent ako u mužov, tak aj u žien. Zvýšenie nasleduje asi desať minút po vypití vody a dosahuje vrchol po 30 až 40 minútach. To však nie je všetko. Vedci pozorovali, že tento účinok má voda s teplotou od 22 do 37 stupňov Celzia. Táto teplota je schopná „spaľovať“ tuky u mužov a sacharidy u žien.

Po vode sa chudne nielen preto, že zaplní žalúdok a nemáme potom chuť jesť. Predovšetkým: keď pijeme, uvádzame do chodu sériu metabolických mechanizmov, na prvom mieste termogenézu, ktorá nám skutočne pomáha znižovať váhu. Ak do našej diéty zaradíme najmenej osem pohárov vody denne a budeme trvalo vyvíjať fyzickú aktivitu, výsledky budú viditeľné a trvalé.

Má drenážny účinok

Aby sme urýchlili pozitívne účinky redukčnej diéty, zbavili sa toxínov a potlačili pocit hladu, je potrebné zabezpečiť telu správny prísun vody. Voda má drenážny účinok, pomáha eliminovať toxíny a vyvoláva pocit sýtosti: vypitie dvoch pohárov vody pred raňajkami, obedom a večerou umožňuje pocit sýtosti pri jedle dosiahnuť oveľa rýchlejšie. Účinok je ešte výraznejší, keď pijeme vodu s bublinkami.

Fotogaléria


Tagy:
voda chudnutie metabolizmus

16.07.2018  |  Foto: Gettyimages.com  |  Zdroj: ČTK, zh

Ďalšie články

Diskusia