Nedeľa16. jún 2024, meniny má Bianka, Blanka, zajtra Adolf

Veľký PROBLÉM na Slovensku: Ako ZVLÁDNUŤ spoločenský tlak na pitie, toto zaručene ZABERÁ!

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: gettyimages.com)

Spoločenský tlak na pitie je na Slovensku veľký. Abstinent v kruhu popíjajúcich väčšinou nebýva veľmi vítaný. Poukázal na to hlavný odborník rezortu zdravotníctva pre medicínu drogovo závislých Ľubomír Okruhlica.

Zo spoločnosti, v ktorej by bol tlak na konzumáciu alkoholu priveľký, odporúča odísť.

"Abstinent nastavuje pijanom zrkadlo, konfrontuje ich, že sa dá oslavovať, zabávať v spoločnosti aj bez alkoholu, čo oni buď nechcú, alebo už ani nedokážu. Abstinent ich konfrontuje s ich osobným nedostatkom, preto sa ho snažia prinútiť, aby sa navonok tento rozdiel medzi nimi v spoločnosti zmazal a oni sa mohli dočasne upokojiť a bez výčitiek ďalej piť," skonštatoval.

Odborník poukázal na to, že pijani používajú argumenty, ako napríklad "tradície kážu aspoň symbolicky si pripiť" alebo "patrí sa to na priateľstvo". Potrebujú mať podľa jeho slov pre seba ospravedlnenie, že konzumácia alkoholu je normálna.

Veľký PROBLÉM na Slovensku:
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: gettyimages.com)

Nie je to jednoduché

Pohárik by ľudia mali odmietnuť jednoduchou, ale dôraznou odpoveďou "nie, ďakujem, neprosím si".

"Nie je to však vždy bez problému takto možné, napríklad ak ide o šéfa ponúkajúceho alkohol na vianočnom večierku. Predísť napätiu sa môže napríklad tak, že človek ide radšej na večierok vlastným autom. Väčšina popíjajúcich argument šoférovania akceptuje a prestanú naliehať, lebo to otupí ich vnútornú konfrontáciu, upokoja sa konštatovaním, že to nie je prejav jeho zdravého životného štýlu, ale 'chudák rád by si aj on s nami vypil, ale nemôže lebo je autom,'" uzavrel.

Viac o téme: AlkoholZdraviePrevenciaVianoce
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9