RAJSKÝ plyn na relaxačné účely? V skutočnosti nie je bezpečný, hrozí OTRAVA a popáleniny!

Zdroj: gettyimages.com
23.11.2022

Užívanie oxidu dusného, známeho aj pod laickým názvom rajský plyn, na relaxačné účely vyvoláva v Európe čoraz väčšie obavy.

V pondelok to vo svojej správe uviedlo Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA), podľa ktorého môže táto látka spôsobiť otravu, popáleniny či poškodenie nervového systému. Správa bola prevzatá z webstránky EMCDDA a agentúry AFP.

"Medzi užívateľmi panuje domnienka, že vdychovanie oxidu dusného je bezpečné. Vidíme však, že častejšie a intenzívnejšie užívanie tejto omamnej látky zvyšuje riziko vážneho poškodenia zdravia," uviedol riaditeľ EMCDDA Alexis Goosdeel.

Môže poškodiť nervový systém

Rajský plyn sa používa vo viacerých oblastiach – v zdravotníctve, priemysle či gastronómii. Podľa EMCDDA sa v posledných rokoch rozšíril aj ako relaxačná droga, po ktorej sa ľudia cítia povznesene. Rajský plyn je totiž ľahko dostupný, lacný, a vnímaný ako "relatívne bezpečný".

Vdychovanie rajského plynu spôsobuje poškodenie nervového systému, keďže v ľudskom organizme nenávratne deaktivuje vitamín B12, vážne omrzliny z vystavenia sa zmrazenému plynu či poranenia pľúc.

Užívanie oxidu dusného ako drogy sa v Európe rozšíril najmä v rokoch 2017–18, upozorňuje EMCDDA. Dodáva, že sa rozvinula "profitujúca dodávacia sieť so špecializovanými internetovými obchodmi, ktoré sa zameriavajú na propagáciu rajského plynu na relaxačné účely a ponúkajú ho pod zámienkou výroby šľahačky".

Aj holandské ministerstvo zdravotníctva minulý týždeň oznámilo, že od januára budúceho roka bude v Holandsku zakázané predávať a prechovávať oxid dusný.

Fotogaléria


Tagy:
relax zdravie prevencia rajský plyn

23.11.2022  |  Foto: gettyimages.com  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Špuntík

Diskusia