Piatok26. apríl 2024, meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav

Lieky na DEPRESIU nezaberajú: ZÁCHRANA, ktorá si poradí i s ŤAŽKÝM stavom

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: gettyimages.com)

Psychoaktívna látka psilocybín z halucinogénnych húb môže v kombinácii s psychoterapiou zmierniť ťažkú depresiu. Vyplýva to z doteraz najrozsiahlejšej klinickej štúdie britských vedcov. Napísal o tom britský denník The Guardian.

Celosvetovo má asi 100 miliónov pacientov depresiu rezistentnú na liečbu – tzn., že im nezabrali aspoň dve liečby antidepresívami.

Zlepšené skóre depresie

Do klinickej štúdie sa zapojilo 233 pacientov v Európe a Severnej Amerike. Podľa náhodného kľúča užili jeden, desať alebo 25 mg syntetického psilocybínu Comp360. Potom so zakrytými očami počúvali šesť hodín upokojujúcu hudbu, kým psilocybín účinkoval. Stále bol s nimi terapeut a kontroloval, či sú v bezpečí. Na druhý deň mali terapeutické stretnutie a ďalšie o týždeň neskôr.

"Miera odozvy v skupine s depresiou rezistentnou na liečbu je zvyčajne medzi 10 a 20 percentami," povedal profesor Guy Goodwin zo spoločnosti Compass Pathways, ktorá sa venuje duševnému zdraviu. "Vidíme, že miera remisie po troch týždňoch je okolo 30 percent... to je veľmi uspokojivý výsledok."

Halucinogénne huby, ktoré obsahujú psychoaktívnu látku psilocybín.
Zobraziť galériu (2)
Halucinogénne huby, ktoré obsahujú psychoaktívnu látku psilocybín.  (Zdroj: gettyimages.com)

Výsledky publikované vo vedeckom časopise The New England Journal of Medicine (NEJM) ukazujú, že skóre depresie – merané podľa desaťstupňovej škály Stuarta Montgomeryho a Marie Asbergovej (MADRS) – sa zlepšilo vo všetkých prípadoch.

Najlepšie reagovali pacienti s dávkou 25 mg psilocybínu. Tri týždne po jeho užití bolo 29 percent z nich v remisii v porovnaní s deviatimi a ôsmimi a percentami v ďalších dvoch skupinách. Prínosy pretrvávali aj 12 týždňov u pätiny pacientov v tejto skupine.

Otvorenejší mozog voči terapii

Psilocybín v mozgu uvoľňuje neurotransmitery. Magnetická rezonancia ukazuje po požití chaotickú mozgovú aktivitu, pričom rôzne oblasti mozgu medzi sebou "komunikujú" omnoho viac než zvyčajne. Niečo podobné sa deje v spánku, keď snívame. Zvýšená konektivita neurotransmiterov môže pretrvávať dlhšie a robí mozog otvorenejším voči terapii.

Viac o téme: ZdravieDepresiaLiečba
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9