Sobota18. máj 2024, meniny má Viola, zajtra Gertrúda

TOTO je jedna z najčastejších príčin návštevy všeobecného lekára: Pošle vás s tým ďalej rýchlejšie

(Zdroj: GettyImages)

S diagnostikou a liečbou pacientov s chronickým kašľom pomôže nový Štandardný diagnostický a terapeutický postup (ŠDTP). Definuje cestu pacienta z ambulancie všeobecného lekára k pneumológovi.

"Prichádzame s prvým a dôležitým krokom pred zavedením celoplošného pľúcneho skríningu s cieľom zachytiť včas pacientov s vážnejšími ochoreniami pľúc," uviedla prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková.

Priblížila, že najčastejšou príčinou návštevy ambulancií všeobecných lekárov a ambulantných pneumológov je vyšetrenie pre kašeľ. Tvorí desať až 38 percent všetkých vyšetrených pacientov. Vysvetlila, že samotný kašeľ pritom nie je ochorením, ale symptómom s rôznou príčinou. Akútny kašeľ trvá v priemere tri týždne, chronický môže trvať aj dlhšie ako dva mesiace.

"Pacient sa môže pri chronickom kašli sťažovať na pocit 'zatekania' do nosohltanu, chronickú sekréciu z nosa, pocit cudzieho telesa v hrdle alebo 'suché hrdlo', chrapot alebo sipot. Alarmujúcim príznakom je prítomnosť krvi v hlienoch alebo vykašliavanie krvi," ozrejmil pneumológ Michal Šenitko. Upozornil, že ak kašeľ trvá dlhšie ako dva mesiace, nemal by sa v žiadnom prípade podceňovať.

"Príčinou chronického kašľa môže byť astma, alergia či chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP). Medzi najzávažnejšie ochorenie, ktoré súvisí s chronickým kašľom, je však rakovina pľúc. Na Slovensku patrí toto ochorenie medzi tri najčastejšie onkologické diagnózy s vysokou úmrtnosťou," doplnil.

Podľa Paluškovej je dôležité sústrediť sa na včasné odhalenie rakoviny a začiatok liečby v čo najkratšom čase. "Liečba pokročilých štádií karcinómu pľúc znamená nielen horšiu prognózu pre pacienta, ale je aj finančne náročná," skonštatovala.

Nový štandard má preto výrazne skrátiť a jasne definovať cestu pacienta s chronickým kašľom od všeobecného lekára k pneumológovi. Vznikol vďaka spolupráci Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska a Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti. Odborníci upozornili, že v súčasnosti je na Slovensku takmer 70 percent pacientov s karcinómom pľúc diagnostikovaných v pokročilom štádiu a priemerný čas, kým sa pacient od prvých symptómov dostane k liečbe, je viac ako 160 dní.

Viac o téme: KaselRakovina plucChronicky kaselPneumologiaAkutny kasel
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9