NEMÝĽTE si RAKOVINU so zväčšenou prostatou: PRÍZNAKY môžu byť PODOBNÉ!

Zdroj: gettyimages.com
16.11.2021

Muži by v rámci prevencie pred rakovinou prostaty mali navštíviť odborníka aspoň od 50. roku veku alebo od 40. roku veku, ak sa karcinóm prostaty vyskytol aj u ich príbuzných, alebo majú niektoré príznaky.

Povedal to vedúci lekár Urocentra Nemocnice Agel Košice-Šaca Igor Milichovský, ktorý zdôrazňuje dôležitosť včasnej diagnostiky.

Čítajte tiež: Úžasný TRIK, ako PRIPRAVIŤ pečené zemiaky BEZ rúry: CHUTNEJŠIE a s výživnými látkami!

Príznaky ochorenia

V ranom štádiu môže byť rakovina prostaty ochorením bez príznakov. Inak môžu byť podobné ako pri zväčšenej prostate, napríklad slabý prúd moču, časté močenie v noci, dlhý čas močenia, pocit nevyprázdneného močového mechúra.

"V pokročilom štádiu má pacient sťažené, obštrukčné alebo dráždivé močenie – spôsobené lokálnym prerastaním karcinómu prostaty do močovej rúry, hrdla, trigona močového mechúra. Lokálna progresia nádoru s obštrukciou ductus ejaculatorius môže spôsobiť hemospermiu, teda krvavý ejakulát a znížené množstvo ejakulátu," povedal s tým, že môže dôjsť aj k impotencii.

Pri pokročilom náleze udávajú pacienti i bolesti, najmä bolesti kostí. Metastázy môžu spôsobovať tiež opuchy nôh, inkontinenciu a iné.

Špeciálne vyšetrenie

Relatívne často podľa neho diagnostikujú ešte klinicky nemý karcinóm prostaty v ranom štádiu na základe vyšetrenia PSA, teda prostatického špecifického antigénu v krvi.

"Títo pacienti nemajú urologické ťažkosti, alebo majú inú diagnózu, pri ktorej mali v rámci kompletného vyšetrenia vyšetrené aj PSA," uviedol.

Toto vyšetrenie v súčasnosti robia mužom nad 40 rokov s pozitívnou rodinnou anamnézou - výskytom karcinómu prostaty u otca alebo súrodenca, a u mužov nad 50 rokov v rámci prevencie.

Rizikové faktory

Pripomenul, že väčšina karcinómov prostaty je hormonálne závislá, to znamená, že mužský pohlavný hormón testosterón stimuluje ich vznik a vývoj.

"Medzi rizikové faktory patria aj kontakt s kadmiom, ortuťou, izotopmi kobaltu, železa, chrómu, zinku, rádioaktívnym materiálom, chlorovanými fenoxylovými herbicídmi, dioxínmi," dodal s tým, že potvrdená je aj genetická predispozícia rakoviny prostaty.

Karcinóm prostaty je najčastejšia malignita urogenitálneho systému. Na Slovensku ide o tretiu najčastejšiu malignitu po rakovine pľúc a hrubého čreva.

Fotogaléria


Tagy:
zdravie príznaky rakovina prostaty

16.11.2021  |  Foto: gettyimages.com  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Špuntík

Diskusia