Toto JEDLO radšej NEDÁVAJTE na stôl: NEPATRÍ na tanier v JESENNÝCH mesiacoch

27.09.2021

Pitný režim treba dodržiavať aj v chladnejších mesiacoch, hoci pocit smädu nie je taký výrazný ako v lete. Pripomína to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR ako súčasť odporúčaní, týkajúcich sa zdravého životného štýlu aj počas jesenných mesiacov.

„Najvhodnejším nápojom je pitná voda z kohútika, ochutiť si ju môžeme nakrájaným ovocím alebo bylinami. Vyhýbajte sa nápojom s pridaným cukrom, pitný režim si dopĺňajte nesladeným čajom alebo minerálnou vodou,“ povedala hovorkyňa úradu Daša Račková.

Čítajte tiež: Aké dlhé sú vaše NECHTY na nohách? Nezvyčajné ZNAMENIE, ktoré upozorní na CHOLESTEROL!

Odborníci odporúčajú konzumovať vyváženú zdravú stravu. V jedálničku detí by podľa nich nemali chýbať ovocie a zelenina, keďže obsahujú dôležité vitamíny a minerály, ďalej mliečne výrobky, ktoré obsahujú vitamín D. Súčasťou jedálnička by mali byť aj orechy, ktoré obsahujú zinok, tiež strukoviny či celozrnné potraviny obsahujúce vlákninu. Strava má byť pravidelná a pestrá, no jedlá by sa v jedálničku mali priebežne obmieňať.

Pozor na soľ

Príjem kuchynskej soli je potrebné podľa odborníkov obmedzovať do päť gramov denne, čo je približne jedna čajová lyžička. Vhodné je tiež obmedziť potraviny s vysokým obsahom soli, napríklad údeniny, konzervované potraviny, slané oriešky, lupienky. Hotové jedlá odporúčajú neprisáľať. Vyšší príjem soli v strave môže podľa ÚVZ súvisieť so zvýšenými hodnotami krvného tlaku a s výskytom hypertenzie.


Tagy:
zima zdravie strava pitný režim

27.09.2021  |  Foto: gettyimages.com  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Špuntík

Diskusia