Táto OBUV môže POŠKODIŤ kostru chodidla: VYHNITE sa jej a znížte riziko SKOLIÓZY u dieťaťa!

06.09.2021

V súvislosti so začiatkom nového školského roka je veľmi dôležitý výber obuvi pre dieťa, ktorá sa má prispôsobiť tvaru jeho chodidla. Upozornila na to vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Jana Hamade. 

 

"Nesprávna obuv môže z dlhodobého hľadiska spôsobiť deformity, trvalo poškodiť kostru chodidla, alebo aj prispieť k vývoju skoliózy," upozornila Hamade.

Čítajte tiež: Problémy s IMUNITOU kvôli vzduchu v domácnostiach? Toto v skutočnosti DÝCHAME!

Čo je dôležité pri výbere prezuviek? 

Detská obuv má mať vo všeobecnosti pevnú pätu, a zároveň dostatočne mäkkú a ohybnú podrážku pod prstami a strednou časťou chodidla. 

"Pre správny rast kostí je veľmi dôležité, aby malo dieťa v obuvi dostatok miesta pre prsty. Pri výbere prezuviek do školy dajte prednosť takým, ktoré sú vyrobené z prírodných materiálov, napríklad z usní a textilu. Sú mäkké, priedušné, absorbujú vlhkosť, nedráždia kožu a prispôsobia sa tvaru chodidla," zdôraznila odborníčka.

Nevhodnými materiálmi pre detskú obuv sú podľa nej koženka či plast.

"Obuv z nich sa ťažko prispôsobuje tvaru chodidla, je tvrdá, nepriedušná, nedokáže odvádzať vlhkosť z povrchu kože, a tak môže spôsobiť napríklad plesňové ochorenia," uviedla Hamade.

Ďalšie rady

Pre detskú obuv podľa odborníčky platí, že čím ľahšia, tým lepšia. Pre najmenšie deti je najvhodnejšia nízka členková obuv, šnurovacia alebo uzatvárateľná textilným pásikom, respektíve na zips, podpätky by mali byť čo najnižšie. Zároveň zdôraznila, že prezuvky nie sú to isté čo obuv do telocvične. V interiéri je vhodná ľahká vzdušná obuv, pre menšie deti s remienkom alebo so šnúrkami a pre aktívny odpočinok je určená športová obuv. 

Fotogaléria


Tagy:
dieťa zdravie prevencia obuv

06.09.2021  |  Foto: gettyimages.com  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia