Streda12. jún 2024, meniny má Zlatko, zajtra Anton

NAJLEPŠIA ochrana pred DELTOU? Toto by mohlo mať väčší ÚČINOK ako VAKCÍNA

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: gettyimages.com)

Ľudia, ktorí sa zotavili z koronavírusového ochorenia COVID-19 počas jednej z predchádzajúcich vĺn pandémie, môžu mať nižšie riziko nakazenia sa delta variantom koronavírusu než tí, ktorí dostali dve dávky vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech.

Vyplýva to zo štúdie izraelských vedcov zverejnenej na zdravotníckom portáli medRxiv. Informovali o tom v piatok denník The Guardian a agentúra Bloomberg.

Čítajte tiež: Keď to na vás príde v NEČAKANEJ situácii: VÁŽNY dôvod, prečo NEMOČIŤ v sprche!

The Guardian k štúdii, ktorá ešte neprešla recenzným konaním, poznamenal, že ju ešte nepreskúmali ďalší vedci, preto by sa s údajmi, ktoré obsahuje, malo zaobchádzať opatrne. Podľa denníka by však tieto "prevratné zistenia mohli ovplyvniť politiku verejného zdravia na celom svete".

Pridozená imunita ako silnejšia ochrana

Podľa štúdie ľudia, ktorým boli podané obe dávky vakcíny od Pfizer-BioNTech, mali takmer šesťkrát väčšiu pravdepodobnosť nakaziť sa variantom delta a sedemkrát väčšiu pravdepodobnosť symptomatického ochorenia ako tí, ktorí sa z ochorenia zotavili, píše Bloomberg.

NAJLEPŠIA ochrana pred DELTOU?
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: gettyimages.com)

Izraelskí vedci podľa agentúry tvrdia, že táto "najväčšia" terénna štúdia porovnávajúca prirodzenú imunitu - získanú z predchádzajúcej infekcie - s ochranou poskytovanou jednou z najúčinnejších vakcín, ktoré sa v súčasnosti používajú, ukázala, že reinfekcie sú oveľa menej časté u ľudí, ktorí prekonali covid.

"Táto analýza ukázala, že prirodzená imunita poskytuje dlhšiu a silnejšiu ochranu pred infekciami, symptomatickými ochoreniami a hospitalizáciou v dôsledku variantu delta," uviedli podľa Bloombergu izraelskí vedci.

Viac o téme: DeltaZdravieOčkovanieVakcínaPrevenciaKoronavírus
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9