Ako sa vyhnúť RAKOVINE prostaty? Muži, toto neignorujte, inak dopadnete ZLE!

23.09.2020

Rakovina prostaty patrí medzi najčastejšie onkologické ochorenia u mužov po päťdesiatke. Napriek tomu, že ňou trpia tisíce Slovákov, muži preventívne prehliadky stále zanedbávajú.

Úspešná liečba pritom podľa odborníkov závisí od včasnej diagnostiky – čím skôr lekári ochorenie odhalia, tým väčšiu má pacient šancu na vyliečenie a plnohodnotný život. Poukazuje na to Slovenská urologická spoločnosť, ktorá sa aktívne zapája do ďalšieho ročníka Európskeho týždňa urológie.

Čítajte tiež: Dajte si CESNAK pod vankúš a sledujte, čo sa bude diať: ZMENY v tele, ktoré prekvapia

Cieľom Európskeho týždňa urológie je každý rok poukázať na niektorý z urologických problémov, hovoriť o prevencii, diagnostike a nových možnostiach liečby urologických ochorení. Napriek tomu, že tohtoročnou témou je erektilná dysfunkcia, slovenskí urológovia upozorňujú na závažnejší a pretrvávajúci problém, a to na karcinóm prostaty.

Slováci prevenciu zanedbávajú

Podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií trpí rakovinou prostaty takmer 9 000 Slovákov, pričom ročne pribúda viac ako 2 000 pacientov, čo je podľa medzinárodných dát (Globocan) o polovicu viac ako v susednom Česku. Podľa odborníkov sú však reálne čísla ešte určite vyššie. 

„Na preventívne urologické prehliadky chodí na Slovensku približne len 20 % pacientov po päťdesiatke. V porovnaní s okolitými krajinami ide o alarmujúce číslo. Európsky týždeň urológie je preto výzvou pre všetkých mužov, ktorí zanedbávajú prevenciu. Práve tá je najúčinnejším spôsobom včasného záchytu ochorenia a vyliečenia pacienta.“ opisuje Doc. MUDr. Ivan Minčík, PhD., predseda Slovenskej urologickej spoločnosti.

Každý muž má mať svojho urológa

Podľa odborníkov muži príznaky problémov často ignorujú a urológa vyhľadajú, až keď je neskoro.

 „V porovnaní s okolitými krajinami má Slovensko vyšší počet pacientov, u ktorých lekári diagnostikujú karcinóm prostaty až v pokročilom štádiu, kedy už prognóza ochorenia nie je dobrá.“ vysvetľuje Prim. MUDr. Boris Kollárik, PhD, FEBU, vedecký sekretár Slovenskej urologickej spoločnosti.

Slovenská urologická spoločnosť už dlhodobo upozorňuje, že karcinóm prostaty je výrazným medicínskym problémom, ku ktorému je potrebné vytvoriť správnu stratégiu na skorú diagnostiku, ako aj možnosti liečby vo všetkých štádiách. Zároveň upozorňujú, že vo včasných štádiách nemusí spôsobovať žiadne problémy a pacient nemusí pociťovať akékoľvek príznaky. Každý muž v rizikovom veku by preto podľa predsedu Slovenskej urologickej spoločnosti mal vyhľadať urológa.

Dnes už vďaka novým možnostiam liečby majú pacienti s karcinómom prostaty vysokú šancu na úplné vyliečenie. Bez včasnej diagnostiky to však nepôjde. Príznaky ochorenia sa totiž často objavia až vtedy, keď je ochorenie v pokročilom štádiu. Preventívne lekárske prehliadky by preto mali byť v rizikovom veku samozrejmosťou pre každého muža.“ apeluje prezident Slovenskej urologickej spoločnosti, Doc. MUDr. Ivan Minčík, PhD. Zároveň dodáva, že v prevencii by si muži mohli vziať príklad zo žien. „Podobne, ako každá žena má svojho gynekológa, muž by mal navštevovať svojho urológa.“ dodáva.

Lekári pokračujú v osvete

Aj tento rok preto Slovenská urologická spoločnosť pripravuje veľkú novembrovú kampaň „Movember“, ktorou chce podporiť prevenciu v oblasti rakoviny prostaty. 

„Tento rok sme sa netradične rozhodli do kampane zapojiť aj ženy. Práve tie môžu byť pre mužov veľkou podporou a príkladom v oblasti prevencie.“ prezrádza prípravy kampane doc. Ivan Minčík.

Fotogaléria


Tagy:
zdravie choroba rakovina prostaty urológia

23.09.2020  |  Foto: gettyimages.com  |  Zdroj: Tlačová správa

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia