Nenápadné izbové rastliny s úžasnými účinkami: Do niekoľkých minút vás zbavia prechladnutia!

26.09.2019

Jeseň je tu a s ňou aj typický nekonečný kolotoč prechladnutí spojených s nádchou a kašľom. Do boja povolávame vitamíny, bylinkové čaje či lieky, aby sme sa cítili lepšie. Vyskúšajte to počas tejto sezóny aj s vhodne umiestnenými rastlinami, ktorých sila vás príjemne prekvapí!

Vedci už dávno dokázali, že rastliny majú schopnosť čistiť vzduch od toxínov a nečistôt. Túto schopnosť môžete využiť aj v najzradnejších častiach roka ako prevenciu proti prechladnutiu a chrípke. Dôležité je vedieť, ktoré rastliny majú takú moc a kam by sme ich mali umiestniť, aby sa ich účinky naplno prejavili, ako uvádza sporteluxe.com.

Čítajte tiež: Netušený účinok ústnej vody: Kedy od nej radšej ruky preč!

1. Aloe vera

Táto úžasná izbová rastlina by nemala chýbať v žiadnej domácnosti. V lete pomáha na spálenú pokožku, v jesenných a zimných mesiacoch funguje dvojnásobne. Pomáha odstraňovať benzén a formaldehyd zo vzduchu, má protizápalové liečivé účinky a je obzvlášť užitočná v izbách, kde trávite dlhší čas - napríklad v spálni.

2. Brečtan popínavý

Brečtan nielenže prirodzene pracuje na redukcii plesní v domácnosti, ale okrem iného bojuje aj s karcinogénmi, ako je formaldehyd, benzén a trichlóretylén. Môže vám pomôcť lepšie dýchať a zároveň odstráni prchavé organické zlúčeniny z priestoru.

3. Zelenec chochlatý

Ide o veľmi nenáročnú rastlinu, pričom jej pestovanie zvládne aj úplný začiatočník. O to viac prekvapuje svojimi úžasnými schopnosťami. Je šampiónom medzi rastlinami, čo sa týka čistenia vzduchu. Je známa produkciou kyslíka, pričom eliminuje oxid uhoľnatý, karcinogénny formaldehyd uvoľňujúci sa v každej domácnosti a xylén. Zvláda prežiť snáď vo všetkých podmienkach a je skvelým riešením aj do domácnosti s deťmi či domácimi miláčikmi. Zelenec netreba držať mimo ich dosahu!

4. Figovník kaučukový (fikus)

Ak vaša domácnosť neoplýva tonami priameho prirodzeného svetla, fikus je jej ideálnym doplnkom. Usilovne zbavuje priestor formaldehydu, karcinogénu uvoľňujúceho sa bežne z čalúneného alebo dreveného nábytku, výparov z lakov na nechty a odlakovačov, ako aj z rôznych doplnkových vôní, ktoré v domácnosti denne používame. Umiestnite ho najmä do tmavších miestností a priestorov, v ktorých najčastejšie používate rôzne vône.

5. Palma Dypsis lutescens (areka nažltlá)

Rastlina, ktorá zaujme svojím elegantným vzrastom je výborným doplnkom obývačiek a spální. Jej účinky ocenia majitelia najmä v jesenných a zimných mesiacoch pre schopnosť detoxikácie a dodávok kyslíka. Vrchná vrstva listov pohlcuje v noci oxid uhličitý a vracia čerstvý kyslík. K životu potrebuje vlhkú zeminu, ktorá dodáva vzduchu správnu vlhkosť znižujúcu množstvo plesní a baktérií vo vzduchu. Umiestnite ju ďalej od okna, lepšie sa jej darí pri rozptýlenom svetle ako na priamom slnku.

Fotogaléria


Tagy:
izbové rastliny choroba prechladnutie nádcha

26.09.2019  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/az

Ďalšie články

Diskusia