Grganie ako varovný signál: Toto vám chce žalúdok naznačiť po jedle!

16.09.2019

Grganie je nepríjemné, ale na druhej strane zdraviu prospešné, ako hovorí jedno čínskej príslovie. Hoci na odgrgnutie u bábätka čakáme priam nedočkavo, ak si grgne dospelý, môže nás to poriadne znechutiť. Vo väčšine prípadov nepredstavuje grganie nič závažné. Nikoho by preto nenapadlo, že by mohlo byť prejavom niečoho vážnejšieho.

Medzi najčastejšie príčiny grgania patrí neznášanlivosť laktózy, intolerancia fruktózy, celiakia, alebo jednoducho črevný systém nevie spracovať sacharidy. Grganie je odpoveďou organizmu, že v črevách niečo nie je v poriadku, no na druhej strane to nemusí byť nič vážne, ako sa uvádza na prevention.com.

Jeme príliš rýchlo

Odhliadnuc od toho, že grganie je len prejav, môže zároveň naznačovať, že sme presýtení a jeme príliš rýchlo. Takmer neustále máme tendenciu sa ponáhľať, hltavo a rýchlo jesť.

Čítajte tiež: U týchto ľudí sa môže mŕtvica hlásiť častejšie: Zdravá strava, no s veľkým nedostatkom!

„Jednou z najčastejších príčin grgania je hltanie vzduchu,“ hovorí gastroenterológ Paul Berggreen.

Grganie prichádza v momente, ak sa horná časť pažerákového zvierača uvoľní a vzduch sa dostane von. Je to neklamný znak toho, že by sme mali spomaliť. Čím pomalšie jeme, tým je tendencia jesť oveľa nižšia, takže sa znižuje aj počet prijatých kalórií. 

Nosné dutiny sú upchaté

Každý z nás pozná ten pocit – upchatý nos, nemôžeme dýchať, preto dýchame ústami. Prehĺtame vzduch viac, ako by sme chceli. Keď nás trápia alergie či prechladnutie, mali by sme jesť pomaly. Dostane sa tak do tela menej vzduchu.

Pijete veľa sódy

Iste sa to vám alebo niekomu z vašich kamarátov už stalo. Vypijete sódu, bublinkovú limonádu a je to tu. Grganie. Sýtené nápoje v podstate dostávajú vzduch priamo do žalúdka, no grganie, ktoré vychádza zo žalúdka je hlasnejšie. A nevonia práve vábne. Je to tým, že vychádza zo žalúdka, kde je jedlo už čiastočne natrávené a má svoju charakteristickú vôňu.

Trpíte refluxom

Reflux sa netýka len detí, ale aj dospelých. Sprevádza ho však aj nevoľnosť, pálenie záhy. Ak sa dajú dokopy všetky tieto symptómy, mohlo by ísť o refluxnú chorobu pažeráka.

„Ľudia majú pocit, že potraviny alebo tekutiny prechádzajú do hrudi alebo dokonca do krku,“ hovorí Berggreen.

Refluxu sa zbavíte:

  • Neľahnite si po jedle aspoň tri hodiny
  • Nechoďte spať s prázdnym žalúdkom
  • Jedzte menej
  • Vyhýbajte sa citrusom, kofeínu, koreneným a kyslým potravinám

Máte paralyzovaný žalúdok

Žalúdok je svalovým orgánom, ktorý môže byť paralyzovaný. Paralýza bráni žalúdku vyprázdniť sa poriadne, čoho výsledkom je grganie.

„Ochrnutie žalúdka je bežné u pacientov, ktorí trpia diabetom, pretože práve cukrovka vie ovplyvniť nervy po celom tele, vrátane žalúdka,“ povedal Scott Gabbard.

Nie vždy však za týmto stavom musí byť iba cukrovka. Lekári zatiaľ jasné príčiny neodhalili. 

Fotogaléria


Tagy:
zdravie žalúdok grganie

16.09.2019  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/Janka

Ďalšie články

Diskusia