Sobota27. apríl 2024, meniny má Jaroslav, zajtra Jarmila

Neuvážený krok zhorší nádchu: Banálny zvyk môže ohroziť vaše zdravie!

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: gettyimages.com)

Keď sa hlási o slovo nádcha, zásobujeme sa väčším počtom vreckoviek. Hlieny a vodový výtok z nosa nie sú práve najpríjemnejšie. Preto to riešime smrkaním do vreckoviek, aby sme mali upchatý nos čo najviac uvoľnený a mohli sme dýchať. No práve v tomto robíme chybu!

Hrozí bolesť a poškodenie prínosných dutín 

Zablokované prínosné dutiny sa najviac odrážajú na upchatom nose. Nátia nás stále viac smrkať, aby sme všetok hlien dostali von. Nadmerné a časté smrkanie nás príznakov nezbaví.

„ Keď máme upchatý nos, nie je to kvôli nahromadenému hlienu, ale kvôli opuchu a zápalu nosných a dýchacích ciest,“ vysvetlila lekárka Jane Leonard.

Čítajte tiež: CHYBA, ktorá môže stav chodidla ešte viac zhoršiť: Škodlivý účinok ortopedických vložiek

Smrkanie nám v tomto prípade dráždi vnútro nosa a poškodzuje líniu nosa a prínosných dutín. To spôsobuje bolesť, nepohodlie a zvyšuje riziko ešte väčšieho prepuknutia ochorenia, ktoré už máme.

„Robiť niečo vo veľkom množstve a násilne je pre nás zlé. Prepojenie medzi nosom a očami či ušami môže pri silnom fúkaní spôsobiť bolesť,“ dodal Michael Kuo, ORL špecialista.

Infekcia sa môže šíriť ďalej

Typické smrkanie môže vygenerovať desatkrát väčší tlak ako kýchanie či kašlanie – tento údaj vychádza z výskumu Univerzity vo Virginii. Čím väčší tlak vyvíjame na nos, tým je väčšia pravdepodobnosť, že niektorá časť hlienu sa dostane tam, kam nemá – napríklad do vedľajších nosných dutín a bude tak infekciu šíriť ďalej.

Ak počas smrkania počujete praskanie v ušiach, okamžite s tým prestaňte.

„To je prebytok hlienu, ktorý sa dostal do stredného ucha,“ hovorí Neil Schachter, riaditeľ Respiratory Care Department v nemocnici Mount Sinai Hospital v New Yorku.

Neuvážený krok zhorší nádchu:
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: thinkstock.com)

Účinná pomoc pri upchatom nose

Ako teda pomôcť upchatému nosu bez bolesti a čo najefektívnejšie?

  • Nos by sme mali smrkať opatrne, jemne a až vtedy, ak naozaj máte veľa hlienov
  • Čistenie nosa od hlienu robíme iba v tom prípade, keď je to nutné. Inak si koledujeme o zhoršenie choroby.
  • Smrkáme opatrne, vždy z jednej dierky.
  • Naparovanie pomôže zmierniť upchatý nos, no nelieči príznaky.

Ako najlepšie predchádzať nádche?

V prvom rade je to dostatočná prevencia pred tým, aby sme vôbec nejaké ochorenie dostali. Doktor Schachter odporúča používať najmä v priestoroch, kde sme viacerí, antibakteriálne gél v nádobke. Alkohol v ňom totiž zabíja baktérie oveľa rýchlejšie ako bežné mydlo.

Odporúča tabletku zinku v momente, ako sa vám zdá, že ide o prechladnutie. Je to však iba prevencia, pretože dlhodobejšie užívanie zinku nie je dobré pre náš žalúdok.  Pomôže aj vývar.

„Bolo preukázané, že kuracia polievka obsahuje oleje, ktoré po vdýchnutí zmierňujú príznaky nachladnutia,“ dodal na záver dr. Schachter.

Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9