Šokujúce zistenie: Existuje iba JEDEN spôsob, ako mať v 70-tke o 30 rokov mladší organizmus!

28.11.2018

Medzi svalmi dvadsiatnikov a sedemdesiatnikov, ktorí boli po celý život aktívni, nie je takmer žiaden rozdiel. Výraznejšie rozdiely zistili vedci len v pohybových schopnostiach.

Ľudia, ktorí sa počas celého alebo takmer celého svojho dospelého života venujú pravidelnej fyzickej aktivite, majú na staré kolená, vo svojej sedemdesiatke, organizmus, ktorého vek sa dá porovnať s organizmom o tridsať rokov mladšieho človeka. Ich svaly dokonca znesú porovnanie so svalmi športujúcich dvadsiatnikov. Zistil to tím amerických vedcov z Ball State University v meste Muncie v štáte Indiana. O výskume píše americký denník The New York Times (NYT).

Čítajte viac: Blahodarný vplyv behu na mozog: Po tomto zistení sa pre vás stane vášňou!

Hoci aj doteraz existovali mnohé výskumy, ktoré dokazovali pozitívny vplyv fyzickej aktivity na človeka, a to aj v neskoršom veku, väčšina z týchto výskumov sledovala ľudí, ktorí sa športu venujú súťažne, nie rekreačných športovcov, a väčšina z nich skúmala iba mužov, píše The New York Times.

Športovali len rekreačne

V aktuálnej štúdii si však americkí vedci ako predmet skúmania zvolili ženy aj mužov, ktorí sa pohybu venovali počas svojho života aspoň niekoľko desaťročí rekreačne a dnes majú viac ako 70 rokov. „Zaujímali sme sa o ľudí, ktorí začali cvičiť počas kampaní propagujúcich behanie a cvičenie v 70. rokoch,“ vysvetlil pre NYT vedúci vedeckého tímu Scott Trappe.

S pomocou inzerátov v tlači sa výskumníkom podarilo dať dokopy 28 sedemdesiatnikov, ktorí sa počas väčšiny svojho dospelého života pravidelne venovali fyzickej aktivite, pričom 21 z nich bolo mužov a sedem žien.

Druhú vzorku pre výskum tvorila skupina sedemdesiatnikov, ktorí sa počas svojho dospelého života nevenovali športu a pohybu, a treťou skupinou boli aktívni a športujúci dvadsiatnici.

U ľudí zo všetkých troch skupín potom vedci testovali pohybové schopnosti, zisťovali počet vlásočníc či hladinu určitých enzýmov v ich svaloch a ďalšie ukazovatele.

Svaly ako dvadsiatnici!

Výsledky prekvapili aj samotných vedcov. Predpokladali totiž, že v najlepšom stave budú, prirodzene, svaly a organizmus dvadsiatnikov, na druhom mieste budú aktívni a na treťom pasívni sedemdesiatnici. Šokujúce je však podľa vedcov zistenie, že medzi svalmi dvadsiatnikov a po celý život aktívnych sedemdesiatnikov nebol takmer žiaden rozdiel, inými slovami, celý život športujúci sedemdesiatnici boli vo väčšine ukazovateľov na tej istej úrovni ako aktívni dvadsiatnici.

Výraznejšie rozdiely boli medzi týmito dvoma skupinami len v pohybových schopnostiach - tie mali aktívni sedemdesiatnici, napriek dlhoročnému športovaniu, prirodzene výrazne horšie ako športujúci dvadsiatnici. Na druhej strane, pohybové schopnosti aktívnych sedemdesiatnikov boli stále o 40 percent lepšie ako u ich neaktívnych rovesníkov.

Fotogaléria


Tagy:
pohyb cvičenie šport svaly kondícia dlhovekosť

28.11.2018  |  Foto: Gettyimages.com  |  Zdroj: SITA

Ďalšie články

Diskusia