Jednoduchý spôsob, ako riešiť pribúdajúce kilá: Vytrénujte si mozog!

23.02.2018

Nové výskumy ukazujú, že sme schopní „presvedčiť“ svoj mozog, že zdravé jedlá chutia lepšie, alebo aspoň tak dobre, ako tie nezdravé.

Do štúdie, ktorej cieľom bolo zmeniť reakciu ľudí na rôzne jedlo, bolo zapojených 8 ľudí s nadváhou a obezitou, ktorí boli zaradení do špecificky navrhnutého programu na chudnutie. Títo dobrovoľníci boli porovnaní s kontrolovanou skupinou 5 ľudí s nadváhou a obezitou, ktorí však neboli súčasťou programu.

Zmeny v oblastiach mozgu

Obe tieto skupiny absolvovali MRI snímkovanie mozgu na začiatku výskumu a potom o 6 mesiacov neskôr. Tieto zobrazenia mozgu odhalili, že ľudia, ktorí boli aktívnymi účastníkmi programu na chudnutie, mali evidentné zmeny v tých oblastiach mozgu, ktoré sú zodpovedné za učenie, odmeňovanie a prežívanie pôžitku.

Štúdie bola publikovaná 1. septembra v časopise Nutrition and Diabetes a potvrdila, že zmeny nastali výlučne v aktivite týchto oblastí mozgu. Vedci zaznamenali vzrastajúcu vnímavosť na zdravé, nízkokalorické jedlá a klesajúcu citlivosť na vysokokalorické potraviny.

„Nerodíme sa s tým, že milujeme hranolky a odmietame napríklad celozrnné cestoviny,“ uviedla jedna z autorov štúdie Susan Roberts, riaditeľka Energy Metabolism Laboratory v U.S. Department of Agricalture´s Human Nutrition Research on Aging na Tufts University.

Ukazuje sa teda, že bariatrické operácie nemusia byť jediným riešením ani pre ľudí, ktorí sú na jedle silno závislí. Možnosť „presunúť“ v mozgu pôžitok z nezdravého jedla na pôžitok z jedla zdravého aj bez operácie je veľmi perspektívna cesta riešenia nadváhy a obezity.

Zdroj: Tufts University, tlačová správa z 1. septembra 2014

23.02.2018  |  Foto: Pixabay.com  |  Zdroj: Janka

Ďalšie články

Diskusia