Na srdcovo-cievne choroby ročne zomiera na svete 17,9 milióna ľudí

29.09.2019

Približne 17,9 milióna ľudí na svete každý rok zomrie na srdcovo-cievne choroby a na cievnu mozgovú príhodu. Uviedla to Svetová federácia srdca (WHF) pri príležitosti Svetového dňa srdca. Ten od roku 2012 pripadá na 29. septembra, dovtedy sa tento svetový deň slávil v poslednú septembrovú nedeľu.


V máji 2012 sa politici celého sveta zaviazali znížiť o 25 percent úmrtnosť na neprenosné choroby do roku 2025, pripomenula WHF na svojom webe a dodala, že srdcovo-cievne choroby sú príčinou takmer polovice zo všetkých úmrtí na neprenosné choroby. Preto Svetový deň srdca predstavuje ideálnu platformu pre všetkých aktérov v oblasti srdcovo-cievnych ochorení, aby sa zjednotili proti týmto chorobám a znížili chorobnosť na ne na svetovej úrovni.

Čítajte tiež: Viac plastu ako v iných potravinách: Nenápadný záškodník v obľúbenom nápoji!

Komunita hrdinov sveta

"Chceme vytvoriť na celom svete komunitu hrdinov srdca," uviedla ďalej WHF. Pokračovala, že ľudia všetkých vekových kategórií a sociálnych vrstiev by v záujme zachovania si zdravého srdca a tým zaistenia vyššej kvality života pre seba aj iných, mali dať sľub. Dať sľub v rodine, že budú zdravšie variť a stravovať sa; dať sľub deťom, že začnú viac cvičiť a budú im pomáhať v pohybových aktivitách, nedovolia im fajčiť a príbuzným budú pomáhať prestať s fajčením; zdravotnícki pracovníci majú dať sľub, že budú pomáhať pacientom, aby prestali s fajčením a so znižovaním hladiny cholesterolu; politici majú dať sľub, že budú podporovať takú politiku, ktorá bude podporovať zdravie srdcovo-cievneho systému; zamestnávatelia majú dať sľub, že budú pripravovať pre zamestnancov také pracovné prostredie, aby si zachovali zdravé srdce. "Je to jednoduchý sľub... pre moje srdce, tvoje srdce, pre srdcia všetkých," zdôraznila WHF.

Moje srdce, tvoje srdce

WHF je najväčšia svetová platforma venujúca sa zvyšovaniu povedomia verejnosti o chorobách kardiovaskulárneho systému, o chorobách srdcového svalu a o mozgových cievnych príhodách. Názov kampane "Moje srdce, tvoje srdce" má každému jednému človekovi, kardiológom a všetkým zdravotníckym pracovníkom, ktorí sa profesijne zaoberajú srdcom, pripomenúť, aby sa starali o "všetky naše srdcia", zdôraznila WHF.

Prvýkrát Svetový deň srdca zorganizovala Svetová federácia srdca s podporou WHO, ktorá ho sponzoruje, s Organizáciou Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v nedeľu 24. septembra 2000.

Odborníci počas Svetového dňa srdca informujú verejnosť o možnostiach, ako kardiovaskulárnym (srdcovo-cievnym) ochoreniam i cievnym mozgovým príhodám predchádzať.

Postihujú čoraz viac mladších ľudí

Ochorenia srdca a ciev postihujú čoraz mladších ľudí. V celosvetovom meradle patria k najzávažnejším príčinám pracovnej neschopnosti, rovnako aj medzi popredné priečky najčastejších príčin hospitalizácie. Výnimkou nie je ani Slovensko. Poukázal Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

"Medzi hlavné rizikové faktory rozvoja srdcovo-cievnych ochorení patria sedavý spôsob života, nedostatok fyzickej aktivity, veľa stresujúcich situácií, fajčenie, nadmerné pitie alkoholu, vysoká hladina cholesterolu, vysoký krvný tlak, nezdravý spôsob stravovania a z toho vznikajúca nadváha a obezita," priblížil úrad s dôvetkom, že choroby obehovej sústavy tvorili v roku 2018 najväčší podiel všetkých hospitalizácií, a to vo viac ako 15 percentách.

Odborníci z regionálnych úradov verejného zdravotníctva v SR považujú osvetu v oblasti prevencie za mimoriadne dôležitú. Počas celého roka poskytujú záujemcom v Poradenských centrách ochrany a podpory zdravia bezplatné odborné poradenstvo v prevencii proti ochoreniam srdca a ciev, proti iným neprenosným ochoreniam a celkovo radia v oblasti zdravého životného štýlu a vyšetrujú základné zdravotné parametre.

ÚVZ SR v tejto súvislosti pripomína, že v ôsmich krajských poradniach zdravia poskytujú záujemcom aj vyšetrenie na zistenie rizika atriálnej fibrilácie, chvenia predsiení srdca. Tá je najčastejšou poruchou srdcového rytmu a hlavným rizikovým faktorom pre vznik cievnej mozgovej príhody. Včasné zachytenie atriálnej fibrilácie a následná liečba pomáha výrazne znížiť riziko infarktu a mozgovej porážky.

Fotogaléria


Tagy:
srdce ochorenia srdcovo-sievne ochorenia

29.09.2019  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/Janka

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia