Zmena, ktorá poteší spotrebiteľov: Nové nariadenie EÚ prinesie zdravšie potraviny aj Slovákom

25.04.2019

Prítomnosť transmastných kyselín v potravinách sa v Európskej únii čoskoro zníži. Európska komisia totiž tento týždeň prijala nové nariadenie, ktorým sa stanovuje maximálny limit pre používanie priemyselne vyrábaných transmastných kyselín v potravinách v EÚ.

Cieľom nariadenia je chrániť zdravie spotrebiteľov a poskytnúť Európanom zdravšie možnosti stravovania. Nariadenie nadobudne účinnosť 2. apríla 2021. Informovala o tom Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej Komisie na Slovensku.

Čítajte viac: TEST hranolčekov z fastfoodu očami expertov: Najväčšia zmena po desiatich rokoch

Maximálny limit, ktorý sa stanovil prijatým nariadením, zodpovedá dvom gramom priemyselne vyrábaných transmastných kyselín na 100 gramov tuku v potravinách určených pre konečného spotrebiteľa a potravinách určených na maloobchodný predaj. „Podniky tiež musia informovať o množstve transmastných kyselín v potravinách dodávaných iným podnikom v prípade prekročenia tohto limitu,“ ozrejmila Ingrid Ludviková.

Zvyšujú riziko kardiovaskulárnych ochorení

V priebehu rokov sa vo viacerých vedeckých štúdiách, vrátane štúdie Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín, poukazovalo na to, že príjem transmastných kyselín v strave by mal byť z hľadiska predchádzania zdravotným rizikám čo najnižší. Transmastné kyseliny sú podľa odborníkov také nenasýtené mastné kyseliny, ktoré vznikajú hydrogenizáciou rastlinných olejov - palmového, slnečnicového, repkového, sójového, kokosového, no môžu vznikať aj pri pečení rastlinnými olejmi. Rastlinné oleje sú podľa odborníkov síce vo svojej podstate zdravé, no hydrogenizáciou sa menia na nasýtené, resp. transmastné kyseliny. Ich konzumácia sa tak spája so zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych ochorení.

 


Tagy:
kardiovaskulárne ochorenia nariadenie EÚ transmastné kyseliny

25.04.2019  |  Foto: Gettyimages.com  |  Zdroj: SITA

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia