Každých deväť sekúnd sa niekto dozvie, že má túto chorobu: Hrozivá diagnóza, ktorej sa dá predísť!

10.02.2020

V Európskej únii (EÚ) každých deväť sekúnd diagnostikujú rakovinu jednému pacientovi. Na rakovinu zomrie ročne približne 1,3 milióna ľudí a v EÚ za rok diagnostikujú 3,5 milióna nových prípadov.

Európsky plán boja proti rakovine

Boj proti rakovine je preto prioritou Európskej únie. Prostredníctvom európskeho plánu boja proti rakovine sa budú prijímať opatrenia zamerané na všetky fázy choroby od prevencie cez diagnostiku, starostlivosť a liečbu až po paliatívnu starostlivosť. Bude sa tiež pracovať aj na zlepšovaní kvality života pacientov a vyliečených pacientov.

Čítajte tiež: Stačí jediný pohľad, ktorý prezradí chorobu: Úžasná schopnosť mozgu, ktorú ignorujeme!

Zapojiť sa do jeho prípravy budú môcť aj občania EÚ prostredníctvom verejných konzultácií. Samotný akčný plán EK predloží na konci roku 2020 a bude na neho vyčlenený značný rozpočet. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR to uviedlo na sociálnej sieti.

Najrozšírenejšie onkologické ochorenia

Na Slovensku pribudne každoročne viac ako 30-tisíc onkologických pacientov. Medzi najrozšírenejšie onkologické ochorenia u žien patrí rakovina prsníka, rakovina hrubého čreva a konečníka a rakovina krčka maternice. U mužov dominuje rakovina prostaty, rakovina hrubého čreva a konečníka či rakovina pľúc.

Rakovine sa dá predísť

Rezort zdravotníctva preto vyhlásil minulý rok za Rok prevencie a spustil tri štátom riadené skríningy - skríning kolorektálneho karcinómu, karcinómu prsníka a karcinómu krčka maternice. Cieľom bolo pozvať mužov a ženy na lekárske prehliadky, ktoré môžu odhaliť onkologické ochorenie v rannom štádiu, kedy je ešte pomerne ľahko liečiteľné. Až 40 % prípadov rakoviny sa dá predísť, preto je podľa rezortu dôležitá aktivita každého štátu v oblasti skríningov.

Fotogaléria


Tagy:
choroba rakovina diagnóza

10.02.2020  |  Foto: gettyimages.com  |  Zdroj: SITA

Ďalšie články

Diskusia