Ignorácia, ktorá mužov môže stáť veľa: Touto chybou prichádzajú o svoje životy!

23.09.2019

Rakovinou prostaty trpí takmer 9000 Slovákov. Ročne pritom pribudne 2000 takýchto pacientov. Na rakovinu prostaty ročne zomrie 600 mužov. Pri príležitosti Európskeho urologického týždňa, ktorý sa začína v pondelok, na to upozornila Slovenská urologická spoločnosť.

Odborníci tvrdia, že muži ignorujú príznaky problémov a na preventívne prehliadky nechodia.

"Výskyt onkologických ochorení sa zvyšuje v celej Európe. U nás je však situácia horšia, pretože vysoké percento pacientov zachytíme až v pokročilom štádiu ochorenia, keď prognóza nie je dobrá. Je za tým fakt, že muži o svojich problémoch neradi otvorene hovoria, a preto nechodia na preventívne prehliadky," priblížil vedecký sekretár Slovenskej urologickej spoločnosti Boris Kollárik.

Čítajte tiež: Pomoc na žlčníkové kamene bez toho, aby ste išli pod nôž: Tento nápoj by ich mohol rozbiť!

Výsledky prieskumu

Z prieskumu Európskej urologickej asociácie vyplýva, že každý štvrtý respondent vie správne identifikovať, kde sa prostata vôbec nachádza. Asociácia poukázala aj na to, že správnu odpoveď poznalo viac žien než mužov. Z opýtaných 54 percent uviedlo, že prostatu majú aj ženy. Podľa odborníkov sú rovnako slabé aj znalosti v prípade rakoviny semenníkov. Viac ako dve tretiny opýtaných mužov si neverí, pokiaľ ide o rozpoznávanie symptómov. Oveľa viac sú si sebaistí pri určovaní príznakov rakoviny prsníkov. Z oslovených respondentov 40 percent nevedelo uviesť, čo robí urológ. Desať percent opýtaných o ňom nikdy nepočulo.

Pokračovanie v osvete

Predseda Slovenskej urologickej spoločnosti Ivan Minčík tvrdí, že urológovia sa nechcú iba prizerať, ako si Slováci kazia zdravie a životy "vlastnou nevedomosťou". Ako dodal, v novembri urológovia plánujú v osvete pokračovať v rámci kampane Movember.

"November, vo svete známy aj ako mesiac boja proti rakovine prostaty, sa mení na Movember. Muži si fotia svoje fúzy a publikujú ich na sociálnych sieťach. Týmto gestom podporujú boj proti rakovine prostaty," uzavrel. Európsky urologický týždeň potrvá do 27. septembra.

Fotogaléria


Tagy:
zdravie rakovina rakovina prostaty

23.09.2019  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/Janka  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Diskusia