Najbežnejší zlozvyk môže ovplyvniť prežitie rakoviny: Devastačný účinok na imunitné bunky

20.02.2019

Rakovina kože patrí k najvážnejším ochoreniam, s akými sa moderná medicína snaží bojovať. Ukazuje sa, že jej zbrane môže výrazne oslabiť zlozvyk, ktorý si pestuje mnoho ľudí. Telo kvôli nemu stráca schopnosť odolávať progresii zákerného ochorenia.

Prognózy pre pacientov s melanómom, ktorí fajčia, nie sú priaznivé. Podľa výskumu z britskej Univerzity v Leeds, ktorého závery zverejnil odborný magazín Cancer Research, majú fajčiari v porovnaní s nefajčiarmi o 40 percent nižšiu pravdepodobnosť prežitia rakoviny kože. Podľa odborníkov to vyzerá, že fajčenie dokáže narúšať imunitnú odpoveď organizmu.

Čítajte viac: Často vás bolí v krku alebo ste stále zachrípnutí? Môže ísť o varovný príznak vážnej choroby

Do štúdie vedci zaradili vyše 700 pacientov s melanómom. Tí z nich, ktorí fajčili, riskovali, že rakovine v priebehu 10 rokov od stanovania diagnózy podľahnú. 

Odborníci zatiaľ netušia, ktoré konkrétne chemikálie prítomné v cigaretách ovplyvňujú správanie imunitných buniek. Fajčiarom s diagnostikovaným melanómom však odporúčajú, aby sa svojho zlozvyku čo najskôr vzdali. Nemá totiž vplyv len na to, ako organizmus bojuje s rakovinou, ale zvyšuje aj riziko výskytu iných zdravotných problémov, informuje Univerzita v Leeds v tlačovej správe.

Fotogaléria


Tagy:
cigarety fajčenie rakovina kože melanóm

20.02.2019  |  Foto: TASR/František Iván, AP Photo/Mark Lennihan  |  Zdroj: zh

Ďalšie články

Diskusia