Muchy sú nebezpečnejšie, než ste si mysleli: Čo spôsobia, keď sadnú na jedlo?

27.11.2017

Muchy sú otravné a i napriek tomu, že zima je v plnom prúde, nepovedali svoje posledné slovo. Milujú teplo, preto je možné, že z času na čas natrafíte na ich nepríjemné bzučanie a lietanie okolo hlavy. Čo je horšie, môžu sadnúť na jedlo. Vtedy už môže byť zle!

Keď sa otravný hmyz dostane na váš obed, pravdepodobne ho len odoženiete a pustíte sa do jedla. Málokto by celý pokrm len kvôli jednej muche vyhodil! A v tom je tá chyba. V záujme zachovania si vlastného zdravia je lepšie rozhodnúť s pre druhú možnosť. Že ide o plytvanie jedlom? Vedci vás presvedčia, že ste nakoniec urobili dobre!

Čítajte tiež: Poklad ukrytý v paradajkovej polievke: Obľúbené jedlo detstva vás dostane ohromnými účinkami

Vyvolávajú choroby

Nová štúdia prichádza so šokujúcim zistením. Upozorňuje, že muchy nesú stovky druhov baktérií, ktoré spôsobujú choroby, ako sa uvádza na independent.co.uk. Nikto totiž nemôže vedieť, kde predtým hmyz sedel. Na ich drobné chĺpky na nohách sa im zachytí takmer všetko. Podľa vedcov ide hlavne o baktérie z exkrementov a hnijúceho mäsa, na ktoré tak často sadajú. Preto je dobré jedlo si chrániť pred muchami, lebo nosia so sebou veľké problémy! Potraviny by sa nemali jesť, čím sa tak zníži riziko vzniku ochorení.

Medzinárodná štúdia, ktorú zrealizovali vedci na Penn State Eberly College of Science v Spojených štátoch amerických, skúmala mikrobiómy, zachytené na 116 muchách z troch rôznych kontinentov. Výsledky publikované v časopise Scientific Reports zistili, že muchy prispievajú k rýchlemu šíreniu choroboplodných zárodkov a vyvolávajú choroby medzi ľuďmi. Veci zistili 15 prípadov baktérií helicobacter pylori – čo spôsobuje žalúdočné vredy, Prenášajú ich muchy z Brazílie.

"Veríme, že to ukazuje na mechanizmus prenosu patogénov, ktorý verejní zdravotníci prehliadli," povedal Donald Bryant, profesor biotechnológie na Penn State University.

Najviac mikrobiómov na nohách

Výskumníci tiež skúmali hladiny baktérií na jednotlivých miestach na muchách, vrátane nôh a krídiel. Stephan Schuster, riaditeľ výskumu na technickej univerzite Nanyang povedal, že nohy múch prenášajú najviac mikróbov z jedného povrchu na druhý.

S najväčšou pravdepodobnosťou sa na chĺpky nôh zachytávajú baktérie z exkrementov. Rozpadajúcu sa organickú hmotu používajú na výživu svojich mladých, ako uviedla štúdia.

Baktérie prežijú svoju cestu, rastú a rozširujú sa na novom povrchu. O to viac, ak nový povrch, na ktorý sa dostanú, podporuje ich rast,“ dodal Schuster.

Pridáva sa k nemu aj Ana Carolina Junqueira, profesorka genetiky a genomiky na Federálnej univerzite v Rio de Janeiro, podľa ktorej je toto prvá štúdia, ktorá zobrazuje celý mikrobiálny DNA  hmyzu za použitia nezaujatých metód.

"Muchy sú považované za hlavné mechanické vektory na celom svete, ale ich plný potenciál pre mikrobiálny prenos nebol nikdy komplexne analyzovaný s využitím moderných molekulárnych techník a hlbokého sekvenovania DNA."

Fotogaléria

27.11.2017  |  Foto: Thinkstock.com  |  Zdroj: Janka

Ďalšie články

Diskusia