Priekopnícka liečba prišla aj na Slovensko: Muž s inkontinenciou podstúpil unikátny zákrok

07.08.2019

Lekári Urologickej kliniky Fakultnej nemocnice Trnava majú za sebou unikátny operačný zákrok. Pacientovi s únikom moču implantovali pásku Atoms - Adjustable Transobturator Male System. Na Slovensku bol špeciálny typ pásky použitý prvý raz.

Jedinečnosť metódy spočíva v tom, že je minimálne invazívna a je možné ju korigovať podľa potreby pacienta. „Počas operácie je pacient v spinálnej alebo celkovej anestéze. V spodnej časti lonovej kosti sa vytvorí tunel, kde sa obojstranne prevlečie implantát. Pacienti s inkontinenciou udávajú zlepšenie až o 90 percent, či takmer 70-percentné dosiahnutie úplnej kontinencie,“ uviedol primár urologického oddelenia kliniky Marián Cvik. 

Čítajte viac: K úniku moču stačí aj kýchnutie či zakašľanie: Vyskúšajte CVIKY na posilnenie panvového dna!

Na priebeh prvého zákroku v polovici júla dohliadal renomovaný urológ Roman Zachoval z Thomayerovej nemocnice v Prahe. „Trnavský tím je výborne vyškolený a má množstvo skúseností. Ja im dávam už len drobné rady a tipy. Tento druh zákroku môže byť pre pacientov skutočne prínosný a v mnohých prípadoch dokáže problém inkontinencie úplne odstrániť,“ uviedol Zachoval. 

Urologická klinika vo Fakultnej nemocnici Trnava pracuje už od roku 1958. V súčasnosti poskytuje široké spektrum výkonov. „Z tohto prvenstva mám obrovskú radosť, je dôkazom, že lekári v našej nemocnici chcú robiť špičkovú medicínu, ktorá pacientom dokáže skvalitniť život. Snahou vedenia je podporovať tieto aktivity a vytvárať priestor a vhodné podmienky, ktoré robia našu nemocnicu jedinečnou,“ povedal generálny riaditeľ nemocnice Daniel Žitňan.


Tagy:
inkontinencia únik moču

07.08.2019  |  Foto: Gettyimages.com  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Diskusia