Ako pôsobí nedostatok slnečného žiarenia na telo? Odstráňte následky v priebehu niekoľkých minút

29.11.2019

Jesennou úzkosťou trpí čoraz viac ľudí. Sychravé počasie, málo slnka, začiatok školského roka, veľa povinností, toto všetko môže spustiť melancholickú náladu. Melanchólia sa prejavuje pocitmi úzkosti, smútku, nervozity. Aj vás pochytila smutná nálada? Zmenou stravy, cvičením, pobytom na svetle s ňou rýchlo zatočíte.

Veľa ľudí si neuvedomuje, ako je jesenná úzkosť alebo depresia bežná a rozšírená.

Málo slnečných lúčov, nedostatok vitamínu D, nedostatok pohybu na čerstvom vzduch môže spustiť jesennú melanchóliu,“ konštatovala Healthline doktorka Clare Morrison, poradkyňa v spoločnosti MedExpress.

Ako uviedla, málo slnečného žiarenia spôsobuje, že u ľudí klesne hladina serotonínu, ako sa uvádza na healthline.com.

Čítajte tiež: Najlepší bojovník proti pneumatike okolo bruška: Odborníci prisahajú na túto zbraň!

„Tento dôležitý hormón ovplyvňuje náladu, chuť do jedla aj kvalitu spánku,“ vysvetlila Morrison. 

Čo môžete urobiť, aby ste predišli jesennej melanchólii? Doktorka Morrison odporúča, aby ste vyskúšali týchto päť rád.

1. Choďte na svetlo

Trávte vonku čo najviac času, aby ste využili slnečné svetlo. Ráno vstávajte skôr, ak je to možné, do práce choďte pešo. Ak vám to vaše zamestnane nedovolí, pohybujte sa čo najviac v osvetlených priestoroch. Ak vás už úzkosť prepadla, vyskúšajte liečbu svetlom. Ide o vystavenie sa svetelnému žiareniu, podobnému ako denné svetlo, no na rozdiel od neho nepoškodzuje zrak.

2. Cvičte každý deň

Cvičte denne aspoň 30 minút. Nemusíte sa hneď potiť v posilňovni. Stačí rezká chôdza, alebo jazda na bicykli. Ak nie ste športový typ, skúste meditačné cvičenia, alebo jogu. Pri športovaní dochádza k vylučovaniu hormónu šťastia endorfínu, ktorý vás nabije pozitívnou energiou a náladou.

3. Zmeňte stravu

Do svojho jedálnička pridajte viac zeleniny a ovocia. Sú zdrojom vitamínov, ktoré telo potrebuje. Jedzte veľa polievok, ktoré zasýtia a zahrejú. Vsaďte na strukoviny. Ryby a chudé mäsá by nemali na vašom tanieri chýbať. Pite zelený čaj, alkoholu sa radšej vyhnite.

4. Buďte aktívny

Naplánujte si program na celý deň. Vyberte si také aktivity, ktoré vás naplnia spokojnosťou a radosťou. Chceli ste sa naučiť štrikovať, alebo šiť na stroji? Začnite s tým hneď.

5. Nebuďte sami

Ak vás už jesenná úzkosť pochytila, neostávajte sami. Samota váš stav ešte viac zhorší. Obkopte sa najbližšími ľuďmi, ktorých máte radi. Vyhnite sa takým, ktorí vás oberajú o energiu. Vyberte sa s priateľmi do kina, na večeru. Doprajte si romantický večer s partnerom.

Príznaky jesennej melanchólie

  • nízka nálada a depresia
  • úzkosť a nadmerné obavy
  • podráždenosť
  • letargia, ospalosť a únava
  • strata záujmu o každodenné činnosti

Fotogaléria


Tagy:
jeseň smútok depresia psychika

29.11.2019  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/pp

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia