Odborníčka popísala, čo sa deje pri prehriatí organizmu: Auto sa mení na smrtiacu saunu

12.06.2018

Poznáte signály prehriatia organizmu? Ľudské telo sa s teplotami nad 30 stupňov Celzia ťažko vyrovnáva. Hrozí mu dehydratácia, ale aj kolaps sprevádzaný zlyhaním životne dôležitých orgánov. Najrizikovejšou skupinou sú najmä deti a seniori.

Horúčavy môžu aj zabíjať. Pondelková tragédia, pri ktorej v rozpálenom uzavretom aute zomrelo len 2,5-ročné dieťa, pohla celým Slovenskom. Matka odišla do nemocnice na vyšetrenie, kým dieťa ostalo v aute.

Čítajte viac: Šoféri, majte sa na pozore: Horúčavy nás pri šoférovaní auta ovplyvňujú viac ako si myslíte!

Podobný scenár sa opakuje rok čo rok. Mnohí ľudia si neuvedomujú, čo sa s organizmom pri vysokej teplote deje, a že uzavreté auto sa už po niekoľkých minútach mení na smrtiace väzenie. Prehriatie organizmu môže mať fatálne následky. Je rizikom najmä pre deti a starých ľudí, ktorí majú zníženú vnímavosť na smäd.

„Čo i len malá dehydratácia môže u detí vyústiť do vážnych komplikácií a spôsobiť multiorgánové zlyhanie, napríklad obličiek či iných životne dôležitých orgánov,“ povedala pre TASR Adriana Kilianová, medicínska riaditeľka Falck Záchranná.

Kolaps s rizikom smrti

Upozornila, že si treba uvedomiť, že dieťa nie je zmenšený dospelý. „Deti majú menšie telo, ale relatívne väčší telesný povrch, preto sa viac potia a straty tekutín majú vyššie ako dospelý. A teda horšie znášajú vysoké teploty. Dôležitá je prevencia, t. j. nevystavovať svoje telo vysokým teplotám, najmä počas obeda,“ upozornila odborníčka.

Vysvetlila, že ak je telo vystavené vysokým teplotám, vysiela rôzne signály. „Človek je obvykle malátny, sčervenie mu tvár, začne sa potiť, aby sa krv prúdiaca do mozgu ochladila. Postupne dochádza k zlyhávaniu základných životných funkcií. Pokiaľ sa organizmus ihneď neschladí, hrozí celkový kolaps. V tom najhoršom prípade môže nastúpiť opuch mozgu a smrť,“ priblížila.

V aute môže byť vyše 80 stupňov Celzia

Každý organizmus reaguje podľa jej slov inak na rôzne teploty. V zásade sa však teplota nad 30 stupňov považuje za vysokú. „Auto, na ktoré svieti slnko, môže dosiahnuť teplotu až 80 stupňov a viac, čo sa už blíži teplotám v saunách, a to za veľmi krátky čas,“ zdôraznila.

Pri úpale lieky nepomôžu

Pri podozrení na úpal, ktorého sprievodnými znakmi sú vysoká teplota, bolesti hlavy, zvracanie, malátnosť alebo únava, je prvou pomocou presunúť sa do tieňa. „Dôležité je pomalé zníženie telesnej teploty vlažnou sprchou alebo studenými zábalmi. Podanie liekov nie je potrebné. Pokiaľ sme si nie istí, že je človek v poriadku, je nutné volať rýchlu pomoc,“ zhrnula odborníčka.

Fotogaléria


Tagy:
auto horúčava kolaps z tepla prehriatie organizmu

12.06.2018  |  Foto: Gettyimages.com  |  Zdroj: TASR, zh

Ďalšie články

Diskusia