Sobota27. apríl 2024, meniny má Jaroslav, zajtra Jarmila

VÝKONNOSŤ imunity výrazne ZVYŠUJÚ tieto veci: ZMENA organizmu k lepšiemu

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: gettyimages.com)

Podporením imunity sa zvyšuje obranyschopnosť organizmu počas chrípkového obdobia a v čase zvyšujúceho sa nárastu počtu chorých na COVID-19.

Pripomenula to Katarína Blažová z odboru podpory zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava. Podporiť imunitu sa dá podľa nej zvýšením vitamínu C. Vplyv na jej správne fungovanie má tiež vitamín D.

 

"Vhodný je pobyt na slnku aspoň 20 minút denne. V období, keď je slnečných dní menej, je vhodné ho doplniť dostupnými prípravkami s obsahom D3, či už vo forme tabliet alebo v kvapkách," podotkla Blažová.

Doplnila, že nedostatok zinku je potrebné kompenzovať stravou bohatou na orechy, či napríklad celozrnnými výrobkami.

Preč so stresom

Upozornila, že výkonnosť imunity výrazne zvyšuje aj pohybová aktivita trvajúca 30 až 40 minút a vykonávaná tri- až päťkrát v týždni. Raz do týždňa odporúča aj saunovanie a otužovanie tela napríklad striedaním teplej a chladnej sprchy.

"Doprajte si dostatok spánku a minimalizujte stres. Ak máte spánkový deficit, môžete tým zmeniť imunitnú reakciu organizmu a je pravdepodobnejšie, že ochoriete," upozornila Blažová.

VÝKONNOSŤ imunity výrazne ZVYŠUJÚ
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: gettyimages.com)

Je podľa nej preukázané, že stres, dokáže oslabiť imunitu, preto je dôležité sa odreagovať napríklad obyčajnou prechádzkou na čerstvom vzduchu.

Čo ešte pomôže?

Dôležité je dbať aj na zvýšenú hygienu rúk, keďže môže dôjsť k prenosu ochorenia, ako aj pravidelne vetrať miestnosti. Vyhnúť by sa ľudia mali aj uzavretým a preplneným priestorom.

"Prípadne používajte rúško či respirátor všade, kde je vysoká koncentrácia ľudí, a tým aj vyššie riziko nákazy, preto minimalizujte čas strávený v takýchto priestoroch," doplnila Blažová.

V boji proti chrípke a COVID-19 podľa nej pomôžu našej imunite aj dostupné vakcíny.

 

"Dokážu výrazne zmierniť priebeh ochorenia, preto je odporúčané dať sa včas zaočkovať," podotkla s tým, že sú odporúčané najmä rizikovým skupinám, ako napríklad seniorom, zdravotníckym pracovníkom či ľuďom so závažnými  chronickými ochoreniami. "U týchto rizikových skupín môže infekcia vírusom chrípky a novým koronavírusom viesť k závažným komplikáciám, vzniku pneumónie až smrti," upozornila.

Viac o téme: ZdravieImunitaPrevenciaChoroby
Nahlásiť chybu

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9