Piatok26. apríl 2024, meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav

Prečo zmeny POČASIA bolia? Takto na telo vplýva JESEŇ, pomôžte si týmito TIPMI

Zobraziť galériu (3)
(Zdroj: gettyimages.com)

A je to tu, kratšie dni, dlhšie noci, menej slnka, viac dažďa a s tým spojené bolesti svalov, kĺbov, hlavy, únava a ďalšie nepríjemnosti... Naozaj však môže zmena počasia bolieť alebo sa na to iba vyhovárame? A dá sa bolesť spôsobená barometrickým tlakom efektívne tlmiť?

Počuli ste už niečo ako „bolia ma kĺby, príde zmena počasia“ alebo „v kolene mi zrazu tak veľmi lúpe, určite sa riadne ochladí“? A pritom bol krásny slnečný deň, obloha modrá a vtáci lietali poriadne vysoko.

Čítajte tiež: Poškodená PEČEŇ sa môže ukázať obyčajnou ÚNAVOU: Ďalšie príznaky, ktoré sa ľahko PREHLIADNU

Fakt je, že ľudia trpiaci niektorými ochoreniami pohybového aparátu môžu naozaj veľmi citlivo vnímať zmeny počasia či presnejšie barometrického tlaku. A to práve cez bolesť.

„Zmeny tlaku skutočne spôsobujú podprahovú iritáciu nervových zakončení tkanív, čo má za následok stimuláciu svalov alebo jaziev s vyústením do bolesti kĺbov. Tieto klinické symptómy vznikajú najčastejšie pri prudšom poklese barometrického tlaku, to znamená pri zhoršení počasia, pri daždi,“ potvrdzuje aj ortopéd MUDr. Jozef Vojtaššák, PhD. MPH.

Zatiaľ čo s vypadávaním vlasov si drobnou úpravou stravy a kvalitnou olejovou kúrou po pár týždňoch už nemusíme robiť starosti, bolesti svalov alebo kĺbov mnoho ľudí trápia, až kým znova nepríde leto a stabilnejšie počasie. Ako si môžu poradiť? Existuje pomoc?

Prečo zmeny POČASIA bolia?
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: gettyimages.com)

Bolesť ako súčasť života

Ako sme už spomenuli, ľudia trpiaci niektorým z degeneratívnych ochorení pohybového aparátu veľmi dobre vedia, že keď sa mení tlak, mení sa aj intenzita bolesti, ktorú pociťujú.

Kto to doteraz nepoznal, ale zrazu ho z nevysvetliteľného dôvodu skoro denne bolia svaly alebo kĺby, by sa mal poponáhľať s návštevou lekára a čím skôr podstúpiť odborné vyšetrenia. Práve zmeny barometrického tlaku, ktoré spôsobujú bolesť, môžu totiž signalizovať, že s telom niečo nie je v poriadku.

Sú však aj ľudia, ktorým sa s príchodom chladnejších dní od bolesti uľaví.

Nie každé ochorenie pohybového aparátu reaguje na zmeny počasia rovnako. Pacienti s degeneratívnym ochorením pohybového aparátu (artróza kĺbov) tolerujú lepšie teplé počasie a nižšiu vlhkosť vzduchu. Naproti tomu pacienti s reumatickým ochorením preferujú nižšie teploty,“ vysvetľuje MUDr. J. Vojtaššák.

V každom prípade bolesť, ktorá výrazne zhoršuje kvalitu života, si vyžaduje riešenie. Nie vždy je však namieste siahať okamžite po tabletách.

Prevencia chronických bolestí oblečením

Ortopéd Jozef Vojtaššák je na základe svojej praxe presvedčený, že intenzita bolesti a jej priebeh sa dajú pri niektorých ochoreniach pohybového aparátu do istej miery ovplyvňovať aj oblečením.

Prevenciou chronických bolestí pri zmene počasia je primeraná pravidelná športová aktivita alebo teplejšie oblečenie, ktoré udrží pohybový aparát pri adekvátnej teplote, a tým eliminuje zmeny barometrického tlaku,“ radí odborník.

Svoje telo udržiavajte v teple aj vtedy, keď potrebujete uvoľniť jazvy či stuhnutie svalov alebo kĺbov.

Prečo zmeny POČASIA bolia?
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: gettyimages.com)

Ak však trpíte zápalom, uprednostnite radšej chlad, ktorý ho pomáha rýchlejšie odstrániť. Vhodná je aj protizápalová lokálna liečba.

Protizápalová liečba má väčšinou kombinovaný analgetický účinok, ako napríklad látka aceklofenak. Aplikáciu tepla alebo chladu odporúčam regulovať podľa fázy ochorenia,“ uzatvára ortopéd.

6 rád, ako sa rýchlo adaptovať na zmenu ročného obdobia a udržať si pevné zdravie aj na jeseň

  • Primeraný pohyb zdraviu vždy iba prospieva. Podľa toho, čo vám dovoľuje telo a zdravotný stav, si zvoľte aktivitu, pri ktorej sa vám rozprúdi krv v žilách, telo sa zahreje a do krvného obehu sa vyplavia hormóny šťastia – endorfíny. Môže to byť rýchla chôdza, prechádzka, beh, bicyklovanie, plávanie, kalanetika, joga, cvičenie s vlastnou váhou, ale napríklad aj tanec.
  • Otužovanie je výborná prevencia chorôb, pomáha zmierňovať bolesti a eliminuje stres. Za otužovanie sa považuje nielen plávanie či pobyt v studenej vode, ale aj správne saunovanie.
  • Aj na jeseň treba dbať na dostatočný príjem tekutín. Čistá voda a chutné čaje organizmus potešia aj povzbudia.
  • Obliekať sa primerane znie ako lacná rada, ale verte, že nie je. Zvlášť na jeseň je niekedy doslova umenie obliecť sa tak, aby nám nebolo ani príliš zima (čo škodí), no ani prihorúco (čo škodí ešte viac). Vhodnou cestou je vrstvenie.
  • Treba spomínať pestrú stravu? Treba! Najlepšou cestou je sezónna zelenina a ovocie, doplnené o primerané množstvo mäsa, strukovín a vlákniny.
  • Únava, melanchólia a vypadávanie vlasov často úzko súvisia s nedostatkom spánku. Kratšie dni preto môžu byť vykúpením. A dobrým pomocníkom je určite aj magnézium vo forme doplnku výživy.

Zaujme vás: BOBKOVÝ list na RADIÁTORE prekvapuje svojím ÚČINKOM: Spravte TOTO a počkajte pár minút!

Robte si radosť a doprajte si dostatok odpočinku. Vieme, že roboty je stále neúrekom, ale keď sa budete cítiť pod psa či nebodaj ochoriete, kto ju potom urobí? Rovnováha medzi pracovnou záťažou a výkonom aj medzi napätím a radosťou je skratkou k zdraviu, ktorá sa nedá kúpiť v žiadnej lekárni.

Viac o téme: JeseňZdraviePočasie
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9