Štvrtok16. máj 2024, meniny má Svetozár, zajtra Gizela

PEČEŇ poskytuje dobré služby aj vtedy, keď je PREŤAŽENÁ: Takto sa ukáže tichý ZABIJAK orgánu

Zobraziť galériu (3)
(Zdroj: gettyimages.com)

Mnohí zvyknú tento orgán podceniť. Najhorší je na tom fakt, že zo začiatku o sebe problémy s pečeňou nedajú vedieť. Jenoducho nebolia. O to horšie potom môžu byť následky.

Prečo sú tuky, životný štýl, životospráva a pohyb prepojené práve s pečeňou? Hepatológ prof. MUDr. Štefan Hrušovský v tom má jasno. Pečeň podľa neho spracováva všetky živiny, ktoré naše telo prijíma a pretvára ich na látky potrebné pre život. Ale to nie je všetko.

Čítajte tiež: KVÍZ o ľudskom tele, ktorý sa učia ŽIACI na základnej škole: ZVLÁDNETE ho?

Pečeň dodáva telu energiu pre pohyb, dodáva stavebné látky, stará sa o imunitu, o dobrú zrážanlivosť krvi, poskytuje žlč na vstrebávanie tukov. Pečeň je súčasne orgánom, ktorý spracúva splodiny metabolizmu a zabezpečuje ich vylučovanie,“ vysvetľuje prof. MUDr. Štefan Hrušovský, CSc., Dr. SVS, hepatológ.

Pečeň je podľa neho aj zásobárňou zdrojov, ktoré sa hromadia pri spracovaní živín.

„Zásoby sa v pečeni nezdržia dlho, no umožňujú bezpečne preklenúť obdobia, keď neprijímame potravu. Vtedy sa spracúvajú zásoby,“ pokračuje ďalej hepatológ, podľa ktorého, ak sa človek prejedá a prijíma nadmerné množstvo potravy, navyše často v nesprávnom zložení, sklady a zásoby presiahnu svoje kapacity a pečeň začína byť preťažená. „Tak pri nadmernom kalorickom príjme vzniká aj najčastejšia pečeňová porucha a teda stukovatenie pečene,“ približuje vznik ochorenia prof. MUDr. Štefan Hrušovský.

Pečeň a jej tri super funkcie

  • Centrálny orgán látkovej premeny – metabolizmu
  • Odbúravanie nepotrebných splodín z tela
  • Recyklácia – využitie splodín metabolizmu na ďalšie účely

O pečeni sa hovorí ako o nenahraditeľnom orgáne v ľudskom tele, ktorému vďačíme za veľa.  A prečo je taká dôležitá pre naše telo?

PEČEŇ poskytuje dobré služby
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: gettyimages.com)

„Pečeň je ústredným orgánom látkovej premeny – metabolizmu. Prijíma čerstvé živiny, spracúva ich a svoje produkty poskytuje celému organizmu. Ide o energiu, stavebné látky pre všetky typy buniek, prvky imunity, faktory zrážanlivosti krvi a mnohé ďalšie látky,“ začína s vyratúvaním hepatológ prof. MUDr. Hrušovský.

Popri spracovaní a syntéze látok potrebných pre život organizmu má pečeň podľa odborníka aj druhú, rovnako významnú funkciu, ktorou je odbúravanie telu nepotrebných splodín.

„Pečeň ich spracúva na jednoduché látky, ktoré sa ľahko vylučujú žlčou alebo močom. Súčasťou tejto funkcie spracovania odpadu je životne dôležitá detoxikačná úloha - odbúranie toxických látok, vrátane tých, ktoré človek prijíma v potrave. Možno povedať, že všetky látky, aj tie, ktoré sú telu potrebné, stávajú sa toxickými, ak sa nahromadia v nadmernom množstve. Pri ich spracovaní má nezastupiteľnú úlohu práve pečeň,“ pokračuje prof. MUDr. Hrušovský.

Hepatológ pokračuje aj treťou funkciou pečene a tou je recyklácia - využitie splodín metabolizmu na ďalšie účely.

„Príkladom takejto recyklácie je tvorba žlče, jej vylučovanie do tráviacej trubice a využitie na vstrebávanie tukových látok,“ opisuje.

K lekárovi až s vážnym stavom?

Návštevy lekára pri problémoch s pečeňou, nie sú tak časté, ako tomu býva pri iných ochoreniach – pacienti tento orgán zvyknú podceniť a až pri väčších problémoch vyhľadajú odborníka.

Človek sa veľmi nezaoberá pečeňou, pokým mu dobre funguje. Pečeň poskytuje dobré služby aj v čase, keď je preťažená. To môže byť pri nadmernom celkovom prísune živín alebo pri spracovávaní priveľmi jednostrannej ponuky, či pri chýbaní dôležitých zložiek potravy (vitamíny, minerály, stopové prvky). Pečeň je preťažená aj pri spracúvaní toxických látok, alebo pri ponuke toxických dávok inak spracovateľných látok. Typickým príkladom je alkohol,“ uvádza hepatológ, ktorý upozorňuje zároveň na to, že pečeň poskytuje perfektné služby aj v núdzovom stave. „Aj preto kolegovia nazvali viaceré pečeňové choroby tichým zabijakom,“ vysvetľuje prof. MUDr. Štefan Hrušovský.

PEČEŇ poskytuje dobré služby
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: gettyimages.com)

Pečeň si pacienti nevšímajú až do chvíle, kým nespozorujú vážne následky a prejavy na svojom tele.

Keď človek ochorie na pečeňovú chorobu, skoré štádiá bývajú bezpríznakové. Pečeňové choroby sa často vyvíjajú dlhodobo. Pacient si všimne chorobu pečene, až keď sa naruší niektorá jej funkcia. Napríklad nedostatočné spracovanie bilirubínu v pečeni spôsobí žltačku - žlté sfarbenie kože a slizníc. Ďalším prejavom býva svrbenie v dôsledku ukladania žlčových kyselín do kože. Inokedy porucha zrážanlivosti vyvolá drobné krvácanie,“ hovorí prof. MUDr. Hrušovský.

Nápadnejšie príznaky? Na začiatku sú skryté

Ako môžu pacienti zistiť, či ich pečeň funguje správne?

Žiaľ, pečeňové choroby v skorých štádiách nemajú nápadnejšie príznaky. Sú nešpecifické, teda bývajú aj pri iných chorobách. Medzi ne patrí unavenosť, rozličné poruchy trávenia, pri niektorých chorobách pečene svrbenie, inokedy pobolievanie kĺbov či svalov. Preto po pečeňových chorobách treba aktívne pátrať, osobitne u tých ľudí, ktorí majú zvýšené riziko. Sú to pacienti s obezitou, s poruchou metabolizmu tukov a cukrov (nealkoholová tuková choroba pečene pri diabetes mellitus, pri hyperlipidémii), pri nadmernej konzumácii alkoholických nápojov (alkoholová choroba pečene), osoby s drogovou závislosťou (vírusové hepatitídy),“ opisuje ďalej hepatológ prof. MUDr. Štefan Hrušovský.

Vyšetrenie pečene je podľa neho súčasťou preventívnych prehliadok a pečeňové parametre sa často vyšetrujú v súvislosti s inou návštevou lekára.

„Tu treba mať na pamäti, že každé, aj nepatrné zvýšenie pečeňových parametrov môže byť prejavom závažnej choroby,“ upozorňuje hepatológ.

Viac o téme: StravaŽivotný štýlPečeň
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9