Sobota18. máj 2024, meniny má Viola, zajtra Gertrúda

Prekonajte genetiku: Takto môžete napriek génom predĺžiť svoj život

(Zdroj: GettyImages)

Ste zvedaví, ako môžete predĺžiť svoj život napriek genetickým predispozíciám? Najnovšia štúdia ukazuje, že zdravý životný štýl môže znížiť genetické riziko predčasnej smrti.

Je známe, že diéty našich starých rodičov môžu ovplyvniť naše zdravie desaťročia neskôr, čo môže vyvolávať pocit, že naše genetické dedičstvo určuje smer našej pohody a zdravia. Avšak koľko z nášho zdravia je skutočne dané génmi a aký vplyv na neho má náš životný štýl? Nová štúdia, ktorá zahrnula viac ako 350 000 ľudí z Veľkej Británie, prináša prekvapivé zistenia, že zdravý životný štýl by mohol kompenzovať genetické riziko predčasnej smrti až o 62%.

Unikátny výskum trvajúci desaťročia 

Tento výskum, ktorý je považovaný za prvý svojho druhu, skúmal spoločné pôsobenie genetických faktorov a životného štýlu na ľudskú dlhovekosť. Výskumníci z niekoľkých univerzít v Číne a z Univerzity v Edinburghu v Spojenom kráľovstve analyzovali údaje od dospelých jedincov, pričom boli sledovaní počas približne 13 rokov.

Účastníci boli vyzvaní, aby poskytli informácie o svojej strave, fyzickej aktivite, fajčení, príjme alkoholu, telesnom tvare a trvaní spánku. Boli rozdelení do troch skupín na základe ich odpovedí a výskumníci ich zaradili do troch kategórií aj na základe známych genetických rizikových faktorov ovplyvňujúcich dĺžku života.

Ako prebiehal výskum a čo nám povedal?

Čísla hovoria jasne: genetika hrá svoju rolu v našej dlhovekosti, no zaujímavé sú výsledky týkajúce sa životného štýlu. Podľa štúdie, ktorú uskutočnili výskumníci, genetické predispozície môžu zvýšiť riziko predčasného úmrtia až o 21%. To znamená, že ak máte v rodine históriu zdravotných komplikácií, aj vy máte vyššiu šancu skončiť podobne.

Na druhej strane, život plný zlých návykov – málo spánku, málo pohybu, veľa spracovaných jedál, fajčenie a časté pitie alkoholu – zvyšuje riziko predčasnej smrti o hrozivých 78%. To je číslo, ktoré by malo každého zastaviť a prinútiť premýšľať o zmene životného štýlu.

Zaujímavé je, že aj ľudia s genetickými predispozíciami na kratší život môžu svoj osud zvrátiť. Ak sa rozhodnú pre zdravší životný štýl, ktorý zahŕňa skoncovanie s nikotínom, pravidelné cvičenie, vyváženú stravu a dostatok spánku, môžu znížiť svoje genetické riziko až o 62%. To znamená, že aj keď vám genetika nepraje, váš životný štýl môže mať rozhodujúce slovo v tom, ako dlho a zdravo budete žiť.

Štúdia tiež ukázala, že ľudia so zlými návykmi a vyšším genetickým rizikom sú až dvakrát viac náchylní na smrť z neúrazových príčin ako ich rovesníci, ktorí žijú zdravšie. Tento nález podčiarkuje, ako veľmi môžu naše každodenné rozhodnutia ovplyvniť našu dlhovekosť.

Aké sú závery?

Táto štúdia jasne ukazuje, že zdravý životný štýl môže výrazne zmierniť vplyv genetiky na dĺžku našich životov. Zdá sa, že zdravé stravovanie, pravidelné cvičenie, dostatočný spánok a vyhýbanie sa zlým návykom ako fajčenie a nadmerné pitie alkoholu majú obrovský potenciál predlžovať život, a to aj u ľudí s genetickým rizikom skorého úmrtia. Avšak treba pripomenúť, že ide o pozorovaciu štúdiu, a preto by sa z jej výsledkov nemali robiť absolútne závery o príčine a následku.

Limitácie a budúci výskum

Hoci výsledky sú nádejné, výskum mal svoje obmedzenia. Prevažná väčšina účastníkov štúdie mala bielo-európsky pôvod, čo znamená, že výsledky nemusia byť priamo aplikovateľné na ľudí z iných etnických skupín. Navyše, údaje o životnom štýle boli získané len raz, pri vstupe do štúdie, a genetické varianty analyzované v štúdii pokrývali iba malú časť celkového genetického rizika. To naznačuje potrebu ďalších výskumov, ktoré by mohli poskytnúť ešte presnejší obraz o tom, ako životný štýl ovplyvňuje našu dlhovekosť.

Zdá sa, že kľúč k dlhšiemu a zdravšiemu životu máme vo vlastných rukách. Aj keď genetika hrá svoju rolu, zdravý životný štýl je ako silné eso, ktoré môže zásadne zmeniť pravidlá hry. Tieto poznatky sú skvelým pripomenutím, že každodenné zdravé rozhodnutia môžu mať hlboký vplyv na naše zdravie a dlhovekosť. A hoci naše genetické dedičstvo nie je niečo, čo si môžeme vybrať, spôsob, akým žijeme, určite áno. Teda, obujme tenisky, pripravme si zdravé jedlo a nezabudnime na dobrý nočný spánok!

 

Viac o téme: GenetikaDlhy zivotDlhovekostGeneticke predispozicie
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9