Sobota18. máj 2024, meniny má Viola, zajtra Gertrúda

7 jednoduchých spôsobov ako sa zbaviť stresu: Konečne budete šťastní a spokojní

(Zdroj: GettyImages)

Stres môže narušiť vašu náladu, deň a aj vzťahy s ľuďmi. Nie je ľahké s ním zatočiť, ale ide to. Existujú totiž tipy, ktoré upokoja myseľ a človeku sa podarí zrelaxovať.

Stres nie je dobrý. Ohrozuje telo aj dušu. Prejaviť sa môže rôznymi spôsobmi. Niektorých bolí hlava, trápia ich závraty, majú rozmazané videnie. Iným búši srdce a majú zvýšený tlak. Nájdu sa aj takí, ktorí zrýchlene dýchajú a bolí ich žalúdok. Ani jeden z príznakov nie je v poriadku a stresu sa treba čo najskôr zbaviť. Čo najrýchlejšie zaberá?

1. Dajte si vodu

Keď ste vystresovaní, vypite pohár vody. Hydratácia je dôležitá pre vašu celkovú pohodu a pokoj. Práve dehydratácia spôsobuje únavu a zvýšenú reakciu na stres. Podľa World Journal of Psychiatry tí, ktorí pijú dostatok vody, trpia oveľa menej úzkosťou a depresiou.

2. Zhlboka sa nadýchnite

Hlboké dychové cvičenia môžu znížiť hladinu stresu. Úmyselné spomalenie dychu spúšťa relaxačnú reakciu tela. Zhlboka sa nadýchnite nosom, vydržte niekoľko sekúnd a pomaly vydýchnite ústami. Toto rytmické dýchanie nie je len skvelý spôsob, ako upokojiť nervový systém. Podporuje tiež všímavosť tým, že upriamuje pozornosť na prítomný okamih uvoľnenejším spôsobom.

3. Počúvajte hudbu

Hudba má pozitívny vplyv na vaše emócie a slúži ako silný nástroj na zvládanie stresu. Štúdia publikovaná v časopise PLOS One zistila, že pôsobí ako terapia a navodzuje vysokú úroveň relaxácie. Môžete počúvať čokoľvek, čo sa vám páči. Prvoradé je, aby sa vám zlepšila nálada.

4. Urobte detskú pózu

Detská póza je jednoduchý, ale účinný jogový cvik, ktorý podporuje relaxáciu. Kľaknite si na zem, sadnite si späť na päty a potom sa načiahnite rukami dopredu a zároveň spustite hrudník na zem. Uvoľníte tak napätie v chrbte, ramenách a krku. Zamerajte sa na svoj dych a fyzické pocity vo svojom tele, doprajte si dokonalé uvoľnenie.

5. Použite vonnú sviečku

Meditácia a techniky zvládania stresu môžu ponúknuť úľavu, no rovnako dobre zaberá aj aromaterapia. Podľa štúdie publikovanej v National Library of Medicine majú vonné sviečky psychologické výhody a znižujú napätie a úzkosť. Použite vône ako je levanduľa, harmanček alebo eukalyptus, ktoré sú známe svojimi upokojujúcimi vlastnosťami. Tieto arómy podporia uvoľnenú atmosféru.

6. Choďte na prechádzku

Krátke prechádzky niekoľkokrát za deň sú skvelým spôsobom, ako odbúrať stres. Už päť minútová chôdza vám zlepší náladu. Kombinácia čerstvého vzduchu, prirodzeného svetla a fyzického pohybu prispieva k pocitu pohody. Využite tieto krátke prestávky na vyčistenie mysle, pozorovanie okolia a získanie iného pohľadu na všetky stresové situácie, ktorým čelíte.

7. Precvičujte si všímavosť

Všímavosť znamená venovať pozornosť prítomnému okamihu bez posudzovania. Keď sa budete tejto činnosti venovať  čo i len pár minút, odpútate sa od stresujúcich myšlienok. Zatvorte oči, sústreďte sa na svoj dych a vypustite svoje myšlienky, ktoré vám nedajú spávať. Týmto spôsobom znížite úzkosť a podporíte pocit pokoja.

Viac o téme: StresAromaterapiaHydrataciaBoj proti stresuDychove cvicenie
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9