Beriete tieto LIEKY? Nemali by ste ísť na SLNKO, inak vám HROZIA kožné PROBLÉMY!

Zdroj: gettyimages.com
29.06.2021

Slnko v kombinácii s liekmi môže spôsobiť kožné problémy. Pri užívaní niektorých liekov je pokožka citlivejšia na slnečné svetlo a ultrafialové svetlo, a to aj vrátane solárií.

To môže viesť k nežiaducim účinkom, ako sú vyrážky, začervenanie, opuchy či dokonca popáleniny. Na sociálnej sieti na to upozornil Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Čítajte tiež: Obľúbený NÁPOJ ako spúšťač príznakov ARTRITÍDY: Prispieva k ZÁPALU v tele

Ktorým pacientom sa neodporúča pobyt na slnku? 

Zvýšená citlivosť pokožky na slnko môže negatívne ovplyvniť aj dlhodobé kožné ochorenia, ako napríklad atopickú dermatitídu, psoriázu alebo herpes.

"Pri užívaní takýchto liekov sa odporúča obmedziť pobyt na slnku v čo najväčšej možnej miere. Rovnako je dôležité používanie slnečnej ochrany počas celého dňa, a to aj v prípade pobytu mimo priameho slnka," spresnil ŠÚKL.    

Dodal, že medzi lieky, ktoré spôsobujú zvýšenú citlivosť pokožky, sa zaraďujú antibiotiká, retinoidy, antidepresíva, antiepileptiká či onkologické lieky. Pobyt na slnku sa neodporúča ani pacientom, ktorí užívajú lieky na tlak, cukrovku a vysoký cholesterol, protizápalové lieky vrátane tých voľnopredajných alebo rastlinné prípravky s obsahom ľubovníka bodkovaného.

Informáciu o tom, či liek spôsobuje zvýšenú citlivosť na slnko, sa pacient dozvie z príbalového letáku lieku alebo od lekárnika.    


Tagy:
slnko lieky horúčavy kožné problémy

29.06.2021  |  Foto: gettyimages.com  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Špuntík

Diskusia