Piatok26. apríl 2024, meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav

PRIESKUM odhalil OBAVY Slovákov: STRACH im naháňa RIZIKO pri liekoch na predpis

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: gettyimages.com)

Viacerí pacienti, ktorí musia pravidelne užívať lieky, sa obávajú liekovej závislosti. Štvrtina z nich vie o tom, že si v lekárni zakúpila alebo mala lekárom predpísaný liek, ktorý by mohol viesť k vzniku závislosti.

Ukázal to prieskum realizovaný pre projekt Lieky s rozumom, ktorým Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) SR učí verejnosť o potrebe správneho a bezpečného užívania liekov.

Čítajte tiež: Večerná RUTINA, ktorá vám ZMENÍ život: Takto sa LYŽIČKA medu pred spaním PREJAVÍ na TELE

Výsledky prieskumu

Riziko vnímajú ľudia predovšetkým pri liekoch viazaných na lekársky predpis, a to v 42 percentách. Tretina Slovákov si myslí, že k závislosti môže viesť aj užívanie voľnopredajných liekov, 13 percent z nich vníma toto riziko dokonca pri výživových doplnkoch. Prieskum spoločnosti 2muse sa v decembri minulého roka realizoval na vzorke 1004 respondentov.

Z výsledkov prieskumu tiež vyplýva, že pacienti vidia najväčšie riziko vzniku liekovej závislosti v dlhodobom (73 percent), ako aj v častom a neprimeranom užívaní liekov (68 percent). Podľa 41 percent Slovákov môže byť riziko vyššie, ak pacient užije liek na predpis bez porady s lekárom alebo lekárnikom, a podľa 33 percent, ak takto na vlastnú päsť užije voľnopredajný liek. Až 37 percent vidí problém v nedodržaní liečebného režimu, teda ak si pacient svojvoľne mení napríklad dávkovanie či časové intervaly medzi jednotlivými dávkami lieku.

PRIESKUM odhalil OBAVY Slovákov:
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: gettyimages.com)

Nedostatočná informovanosť

Pacienti sa pri predpisovaní lieku v ambulancii či pri výdaji lieku v lekárni spoliehajú najmä na lekára a lekárnika.

"Z praxe vieme, že informovanosť pacientov nie je vždy dostatočná, pričom problém môže byť na oboch stranách," povedala prezidentka AOPP Mária Lévyová.

Pacientov sa asociácia snaží naučiť, že je dôležité nechať si informácie o svojej liečbe vysvetliť tak, aby im porozumeli. Lévyová zdôraznila, že je predovšetkým v ich záujme, aby neostali len pasívnymi prijímateľmi liečby.

Dodala, že pred začatím liečby je dôležité pozorne čítať aj príbalový leták, prípadné nejasnosti konzultovať s odborníkom a svojvoľne si nemeniť, neprerušiť ani neukončiť liečbu.

Viac o téme: ZdravieZávislosťLiekyLiečba
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9