CHOROBA, ktorá kvitne v každom veku: Podľa odborníkov ňou bude trpieť každý človek!

08.07.2020

Alergické ochorenia sú jednou z najväčších epidémií súčasnosti. Neustále pribúda pacientov, ktorí majú nejaký druh alergie, a podľa odborníkov sa to bude len zhoršovať.

WHO upozorňuje, že alergické ochorenia sú štvrté najčastejšie sa vyskytujúce na svete a sú pre jednotlivé krajiny obrovskou ekonomickou záťažou. Aj preto sa 8. júl už 15 rokov pripomína ako Svetový deň alergií. Jeho hlavným cieľom je zvýšiť informovanosť o alergiách, podporiť prevenciu znižovaním alergénov a zabezpečiť požadovanú zdravotnú starostlivosť a účinnú liečbu. Alergikov síce neustále pribúda, no rozširujú sa aj možnosti liečby.

Čítajte tiež: Signály, ktorými telo kričí SOS: Nenápadné ZNAMENIA, že jete primálo zeleniny!

Alergikov je čoraz viac

Alergia je vlastne prehnaná reakcia organizmu, ktorá vznikne v prípade kontaktu s bežnými, inak neškodnými látkami. Prejavujú sa rôzne, napríklad zhoršením dýchania, dokonca astmatickými záchvatmi a veľmi často kožnými problémami.

„Výskyt atopickej dermatitídy má stúpajúcu tendenciu. Vplyvom priemyselnej činnosti, chemizácie životného prostredia, ale aj našim stresujúcim spôsobom života, je alergikov stále viac. Keď som bola pred piatimi rokmi na odbornej konferencii v Paríži, zaznelo tam, že v roku 2025 bude dokonca každý človek na planéte trpieť nejakou formou alergie,“ vraví kožná lekárka Michaela Blaško.

Odborníci predpokladajú, že za rýchly nárast počtu alergických ochorení zodpovedá viacero faktorov. Okrem genetickej predispozície a znečisteného životného prostredia, môže vznik alergie podnecovať napríklad aj prehnaná hygiena. K ďalším rizikovým faktorom patrí fajčenie matky v tehotenstve.

„Keďže vidíme, že okolo nás pribúda alergikov, často medzi malými deťmi, rozhodli som sa založiť združenie a portál, ktoré chcú robiť osvetu v tejto oblasti,“ vraví Andrej Vilim zo Slovenskej asociácie alergiologických pacientov. „O pár dní spúšťame web alergia.help, kde budú podrobné informácie o rizikách vzniku alergií, prevencii a možnostiach liečby. Oslovili sme viacero odborníkov, s ktorými chceme spolupracovať tak, aby to boli informácie naozaj relevantné a dôveryhodné,“ dodáva.

Týka sa každého

Alergia môže postihnúť naozaj každého, aj človeka, ktorý nikdy nemal väčšie zdravotné problém.

„Alergia, rovnako ako láska, kvitne v každom veku. Toto treba zdôrazniť, mnohí si totiž myslia, že v 60-ke sa ich to netýka. Ale nie je to tak,“ uzatvára dermatologička Michaela Blaško.

Mnohí sú zle liečení

Prezident Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie Martin Hrubiško zdôraznil, že väčšina liečených alergikov využíva iba symptomatickú liečbu, ktorá bojuje len s príznakmi ochorenia.

"Liečba alergie patrí do rúk alergológa. Aj keď pacienti často siahajú po množstve voľne dostupných protialergických liekov, ktorých úlohou je potláčať príznaky alergie, jedinou účinnou je alergénová imunoterapia," uviedol.

Róbert Babeľa z Ústavu zdravotníckych disciplín Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave uviedol, že neliečenie alergie môže okrem výraznej progresie ochorenia a zhoršenia kvality života pacienta viesť aj k rastu zdravotných a sociálnych nákladov.

Poukázal na najnovšiu štúdiu, ktorá ukázala, že alergénová imunoterapia by okrem medicínskych mohla priniesť aj finančné prínosy.

"Najnovšou analýzou sme sa pozreli na to, či vďaka liečbe môžeme hovoriť o úsporách a výsledky nás pozitívne prekvapili," povedal, pričom doplnil, že adekvátna terapia má aj zaujímavú úroveň návratnosti z pohľadu priamych nákladov. "Napríklad po trojročnej liečbe alergénovou imunoterapiou hovoríme až o viac ako 40-percentnej úspore nákladov," uviedol.

Hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre klinickú imunológiu a alergológiu Peter Pružinec doplnil, že napriek tomu, že na Slovensku je alergénová imunoterapia dostupná už roky, lieči sa ňou približne len desať percent pacientov.

"Je dôležité, aby sa zo strany zdravotných poisťovní zmenil pohľad a kritériá hodnotenia kvality lekárov, ktorí liečia alergénovou imunoterapiou," dodal.

Fotogaléria


Tagy:
alergia zdravie choroby

08.07.2020  |  Foto: gettyimages.com  |  Zdroj: Tlačová správa

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia