Sobota18. máj 2024, meniny má Viola, zajtra Gertrúda

Peľová sezóna tráv pokračuje, v ovzduší vidieť aj tzv. topoľovú vatu

(Zdroj: GettyImages)

V uplynulých dňoch sa v ovzduší na väčšine územia Slovenska vyskytovali vyššie denné koncentrácie peľu a spór. Dominovali ihličnany z čeľade borovicovitých spolu s peľom duba. Rozbehla sa sezóna tráv z čeľade lipnicovitých, ktorých peľ dosahoval alergiologicky významné koncentrácie.

Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv zachytili v Banskej Bystrici a Nitre. Peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých dosiahol najvyššie denné hladiny v Banskej Bystrici a Košiciach.


"V ovzduší a na trávnikoch vidíme aj semená topoľov, tzv. topoľovú vatu, ktoré spôsobujú jednak mechanické podráždenie slizníc a súčasne sú i nosičom peľových zŕn. Na strednom a východnom Slovensku zas peľ ihličnanov vo forme žltého prášku pokryl autá, parapety i okraje mlák," konštatovala Lafférsová.


Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých pokračuje. "Vyššie denné koncentrácie môže dosiahnuť aj peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých, stúpať bude množstvo peľu pŕhľavovitých, skorocelu i štiavu. Trávy z čeľade lipnicovitých sa stali najsilnejším a najvýznamnejším alergénom na ďalšie obdobie," dodala Lafférsová.

Viac o téme: AlergieTopolePelova sezonaPel
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9